הרמטכ"ל אשכנזי: "צ'יקו תמיר עתיר הישגים, אך מעשיו מהווים כשל ערכי"

התייחסות ראשונה של הרמטכ"ל להדחת הקצין המוערך מצה"ל: אשכנזי נימק בקצרה את הסיבות שגרמו לו לקבל את ההחלטה. "תמיר הוא קצין עתיר זכויות, אך כשל ערכית", אמר בפני מתגייסים חדשים. מעבר לכך, סירב להתייחס לפרשה

"צ'יקו הוא קצין עתיר זכויות והישגים. מה שהוא עשה מהווה כשל ערכי ולכן החלטתי את מה שהחלטתי" - כך, בהתייחסות ראשונה, מנמק הערב הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי את החלטתו להדיח את תא"ל משה (צ'יקו) תמיר מתפקידו.

אשכנזי סירב להעניק התייחסות נרחבת לנושא, והסתפק באמרה קצרה על הקצין המוערך. את הדברים אמר הרמטכ"ל בפני המתגייסים החדשים לצה"ל, בביקור יחד עם נשיא המדינה שמעון פרס בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר.

"פגיעה בערכי צה"ל"

בסוף החודש שעבר החליט אשכנזי להדיח משירות צבאי את תא"ל תמיר. זאת, לאחר ששהקצין הורשע בכך שהתיר לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צבאי, ועל אף שבית הדין הצבאי לערעורים לא הורידו בדרגה, אלא רק עיכב את קידומו המקצועי בשנתיים.

הרמטכ"ל נפגש עם תא"ל תמיר והודיע לו כי החליט שלא למנותו לתפקיד נוסף בצה"ל ולפיכך להוציאו לפרישה. מצה"ל נמסר כי הרמטכ"ל ציין שההחלטה הייתה קשה לו, בין השאר בשל היותו של תא"ל תמיר לוחם ומפקד שדה מוערך. עם זאת, לבסוף החליט הרמטכ"ל שלא להמשיך את שירותו "לאור חומרת המעשה והפגיעה בערכי צה"ל".

"הרמטכ"ל הודה לתא"ל תמיר על שירות קשה ותובעני, לרוב בראש הטור ובשדות הקרב, משך שנים ארוכות של לחימה בגבול הצפון והדרום ואיחל לו הצלחה בהמשך דרכו", נכתב בהודעת צה"ל.

"אני רוצה להמשיך לשרת בצבא"

בחודש נובמבר 2008 הוגש כתב אישום נגד תא"ל תמיר לאחר שהתגלה כי בנו היה מעורב בתאונה עם הטרקטורון צבאי, בו נהג ברשות אביו, זאת על אף שלא היה לו רישיון. בכתב האישום יוחסו לתמיר עבירות של שימוש בציוד צה"לי שלא לצורכי הצבא, שיבוש הליכי משפט והתנהגות שאינה הולמת.

ביוני בשנה שעברה החליט בית הדין הצבאי להוריד את תמיר לדרגת אלוף משנה ואף גזר עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי.

חצי שנה לאחר מכן קיבל בית הדין לערעורים את ערעורו של תא"ל תמיר והחליט לבטל את הורדתו בדרגה, אך לעכב את קידומו בשנתיים. "מדובר בחטא בנורמות היסוד, בדוגמא אישית, במשמעת ובאמינות", נכתב בהחלטה של שופטי בית הדין לערעורים שקבעו כי במעשיו של תמיר יש זלזול מוחלט בכללי המשמעת. "אני רוצה להמשיך לשרת בצבא למרות הכל. זהו ערך עליון ודוגמא לילדי", אמר אז תמיר בתום הדיון.

פרשת צ'יקו תמיר - הסיקור המלא:

מה יהיה עתידו של צ'יקו תמיר בצה"ל?

כתב אישום חמור לצ'יקו תמיר

בית הדין הצבאי החליט: צ'יקו תמיר יירד בדרגה

פרשנות: העונש לצ'יקו תמיר קיצוני מדי

לוין על פרשת תמיר: הרמטכ"ל שגה