תיעוד מבפנים: כך נראו המהומות בשיח ג'ראח

זה מספר שבועות שפעילי שמאל ופעילי ימין מתפרעים ונוהגים באלימות בשכונת שיח ג'ראח שבמזרח ירושלים. אלה מיידים אבנים לעבר בתי היהודים, ואלה שרים שירים לכבוד ברוך גולדשטיין - כל זאת על רקע הפגנת השמאל הגדולה שמתוכננת בשכונה במוצאי שבת. צפו בתיעוד ההתפרעויות

הקרקע במזרח ירושלים רועדת לאחרונה. מדי יום מתרחשות התנגשויות בין פעילי ימין המבקשים להתגורר בשכונה בטענה שהקרקעות שייכות ליהודים, בעוד שהפלסטינים תושבי השכונה לא מתכוונים לפנות את בתיהם מבלי להיאבק בדרכים לגיטימיות , מו ההפגנה הגדולה של ארגוני השמאל המתוכננת למוצאי שבת - הפגנה שעברה רק הבוקר את מבחן בג"צ.

בקטע הווידאו שלפניכם ניתן לראות תיעוד מיוחד של העימותים, כאלה שלטענת המשטרה רק יגברו לקראת הפגנת השמאל ובמהלכה. נאסר ראווי, פלסטיני שהוצא מביתו בעקבות צו בית משפט, אמר כי "אם יש צורך להגן על הבתים שלנו ועל עצמנו בכוח מכל מי שיבוא לסלק אותנו, נעשה את זה למרות שהייתי מעדיף לעשות את זה בדרכים לא אלימות".

פעילי הימין והשמאל שמגיעים מדי יום למקום פועלים בעיקר בדרכים לא לגיטימיות. בקטע ניתן לראות את פעילי הימין מכים פלסטיני תושב השכונה, מרססים כתובות מוות לערבים וחוגגים את פורים כאשר הם שרים שירי הלל לרוצח ברוך גולדשטיין, שלדבריהם "כיוון לראשי המחבלים וסחט את ההדק חזק" - כל זאת כאשר שוטרי מג"ב עומדים מהצד ומביטים.

פעילי השמאל גם הם לא נותרים חייבים. מצלמת וידאו שהוצבה על גג אחד הבתים בשכונה הראתה עשרות צעירים פלסטינים מיידים אבנים לעבר הבית. פעיל הימין יונתן יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, מסביר מדוע כל כך חשובה לפעילי הימין לייהד את השכונה. "אנחנו מתכוונים להפוך את הדמוגרפיה ולמנוע את חלוקת ירושלים". נראה כי כרגע לא נמצא פתרון לסכסוך בשכונה, ורק נותר לקוות שהפגנת השמאל במקום תעבור ללא נפגעים.