סוריה: "ישראל השליכה אורניום בשטחנו"

נגמרו התירוצים בדמשק? הנציג הסורי בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוען היום כי התקיפה הישראלית על אדמת סוריה בספטמבר 2007 - היא הסיבה למציאת שרידי אורניום במתקן שהופצץ. לדבריו, האורניום היה בתוך הפצצות הישראליות שהוטלו על הכור. באירן דווקא קנו את התירוץ

"האורניום שנמצא במדבר הסורי - הוא תוצאה של תקיפת חיל האוויר לפני כשנתיים" - כך טוענת היום סוריה בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

בדיון מיוחד שנערך בוינה, תקף הנציג הסורי במועצת הנגידים של הסוכנות את ישראל וטען כי המתקן שהופצץ לא נועד לייצור גרעין, וכי ישראל ניסתה להפליל את סוריה - בעצם התקיפה בשטחה.

במהלך הדיון, הדגיש הנציג הסורי כי אותן "עקבות אוראניום" שנמצאו בסביבת המתקן שהופצץ על ידי פקחי האו"ם, ואשר יוחסו לסורים, הם למעשה חומרים שהיו קיימים בפצצות החכמות עימן תקפה ישראל, על פי פרסומים זרים כמובן, בסוריה.

אירן נחלצת לעזרה שוב

הנציג האירני בוועדה, שכבר מנוסה בסיטואציות דומות מהשנים האחרונות בשל הלחץ העצום המופעל עליו, התייצב לצדו של עמיתו הסורי. "המשטר הציוני הוא שביצע את המעשה התוקפני", אמר. "ארצות הברית היא שניפחה את הפרשה".

הנציג האמריקני בוועדה לא נותר חייב, והשיב: "בשנים האחרונות אנו רואים התנהגות מדאיגה מצדה של סוריה".

על פי דיווחים זרים, תקפו מטוסי חיל האוויר את מתקן הגרעין הסורי בספטמבר 2007. ישראל מעולם לא אישרה או הכחישה כי היא זו שאכן תקפה. עניין התקיפה הועלה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ובעקבות חקירה של הפקחים שהגיעו לסוריה, נמצאו שרידי אורניום במתקן שהופצץ. סוריה הכחישה כבר כי מדובר במתקן גרעין.