קצין על המבצע שבוטל: "גם האויב פועל בפייסבוק"

בצה"ל מתייחסים לראשונה רשמית לאירוע החמור במסגרתו מבצע מעצרים שתוכנן להיום בוטל לאחר שחייל חשף בפייסבוק שלו את מיקום המבצע והמועד המדויק. "המקרה שנחשף הוא מקרה חריג", אומר עוזר ראש מחלקת ביטחון מידע בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, ומזהיר: "אנחנו מזהים הרחבה בפעילות האויב ברשת האינטרנט"

חיילים, הפייסבוק הוא לא ביתכם. צילום ארכיון (חדשות 2)

גורם צבאי רשמי מתייחס היום לראשונה למבצע שבוטל - בגלל שלוחם חשף את פרטיו בפייסבוק.

מדובר בעבירת ביטחון מידע חמורה אותה ביצע חייל תותחנים, שסיפר לכל חבריו ברשת הפייסבוק על מבצע מעצרים שיחידתו אמורה לקחת בו חלק.  חיילים אחרים בגדוד דיווחו על המידע שעלה לרשת למפקדי היחידה, ובסופו של דבר מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל נועם תיבון הורה על ביטול המבצע.

החייל עצמו נשלח ל-10 ימי מחבוש, נשללה ממנו תעודת הלוחם והוא הודח לצמיתות מתפקידי לחימה, עונש חמור לכל הדעות. בנוסף הוציא צה"ל איגרת מיוחדת לכלל החיילים המדגישה את חשיבות השמירה על ביטחון מידע גם באינטרנט.

"המקרה שנחשף הוא מקרה חריג"

עוזר ראש מחלקת ביטחון מידע בצה"ל, סא"ל אייל נחום, מספר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי למרות שמדובר בתקלה חמורה, פעילותם של המפקדים בשטח ושל מחלקת ביטחון המידע הוכיחה את עצמה. "חיילי היחידה הפגינו מודעות גבוהה", אומר הקצין. "הם אלה שדיווחו למפקדים והביאו לחשיפת הסיפור הזה. חיילי היחידה הוכיחו בגרות".

בשנים האחרונות פתח צה"ל במאבק נגד זליגת תוכן ומידע מסווג אל רשת האינטרנט. במחלקת ביטחון המידע הגבירו את המאמץ בעקבות גל הרשתות החברתיות הפופולריות, והם מודעים לאיומים המודיעיניים הגדולים באינטרנט. "כמות החיילים שפעילה ברשתות החברתיות מסתכמת בעשרות אלפים, אין ספק שהמקרה שנחשף הוא מקרה חריג, מכיוון שאנו יודעים רק על כ-10 מקרים שהסתיימו בדין משמעתי", מסביר קצין ביטחון המידע.

"יש הרחבה של פעילות האויב בפייסבוק ובאינטרנט"

הקצין הוסיף וסיפר על פעילות היחידה בשמירה על ביטחון מידע. "ישנם חיילים ביחידה שתפקידם לחפש ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות מידע שעלול לסכן את כוחותינו, אני לא צריך להסביר לכם כמה קל לאסוף מידע, ישנם עשרות אתרי חיפוש מאוד מוכרים ומאוד יעילים", אמר סא"ל נחום, שהוסיף עוד כי ישנו סיכון גדול מאוד מכיוון שברגע שהמידע מתפרסם באינטרנט - הוא הופך למאוד נגיש.

"אנחנו מגלים הרחבה של פעילות האויב ברשת האינטרנט ובפייסבוק", סיכם הקצין. "חיזבאללה, סוריה, אירן וחמאס וכל גורם באזור שמידע אודות פעילות צה"ל יכול לשמש אותו".