בעקבות ביטול המבצע: צה"ל מזהיר את כל החיילים מפייסבוק

בעקבות ביטול מבצע צה"לי לאחר שלוחם חשף את פרטי המבצע ברשת החברתית, מחדד צה"ל באיגרת מיוחדת לכלל החיילים: אסור להעלות חומר מסווג לאינטרנט. החייל נשפט ל-10 ימי מחבוש והורחק מתפקידי לחימה לצמיתות

ביטחון שדה גם בפייסבוק. אילוסטרציה (חדשות 2)

אחרי שפירק לא מעט מערכות יחסים ומוטט קשרים חברתיים ארוכי שנים - פוגע הפייסבוק, כך נדמה, גם בפעילות המבצעית השוטפת של צה"ל.

מידע שפרסם לוחם ברשת החברתית, כך נחשף הבוקר לראשונה בגלי צה"ל, הביא לביטול מבצע מעצרים באזור יהודה ושומרון. "ביום רביעי מנקים את (הכפר) קטנאה, ובחמישי, בעזרת השם - בבית", כתב החייל שהיה אמור לקחת חלק בפעילות בעמוד שלו בפייסבוק. בנוסף, החייל לא התבלבל ואף חשף בפני כולם את שם היחידה המעורבת במבצע.

חבריו של הלוחם שנדהמו לקרוא את המידע המסווג מיהרו לדווח על ההפרה החמורה של ביטחון שדה. בעקבות חשיפת פרטי המבצע, בהתייעצות שהתקיימה באוגדת יהודה ושומרון החליט מפקד האוגדה בסופו של דבר לבטל את מבצע המעצרים בכפר עקב החשש שהמידע הגיע לגורמים עוינים העלולים לפגוע בכוחות צה"ל.

החייל הפטפטן עצמו נשפט ונענש בחומרה. הוא נשלח ל-10 ימי מחבוש, נשלה ממנו תעודת הלוחם והוא הורחק לצמיתות מצפקידי לחימה. 

בעקבות האירוע החמור - צה"ל מחדד נהלים

בצה"ל מתייחסים בחומרה רבה לאירוע, ובעקבותיו הוציאו איגרת מיוחדת לכלל חיילי הצבא ובה דגשים לשמירה על בטחון המידע באינטרנט. באיגרת מפורטים פרטי המקרה והעונש שנגזר על הלוחם. עוד נכתב ברענון הנהלים כי הסטטוס הוסר על ידי החייל לאחר שחבריו נחשפו לפרסום המידע ברשת האינטרנט ודיווחו על כך למפקדיהם.

בצה"ל שבים ומדגישים כי העלאת מידע מסווג לרשת האינטרנט בכלל ולרשתות החברתיות בפרט, עלולה לחשוף אותו לגורמי מודיעין עוינים הסורקים את רשת האינטרנט במטרה למצוא פיסות מידע אודות צה"ל. "חל איסור על פרסום מידע מסווג ובכלל זה העלאת תמונות המכילות מידע צבאי לרשת האינטרנט", נכתב באיגרת הפונה לחיילים: "זכור כי שיתוף מידע ברשת האינטרנט אינה מצטמצמת לחברים שותפי סוד אלא הופכת לנחלת הכלל בין רגע"

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים לפייסבוק?