הרמטכ"ל הדיח את צ'יקו תמיר מצה"ל

פרשת צ'יקו תמיר מסתיימת בהחלטה חד משמעית: אשכנזי זימן את תמיר ללשכתו, והודיע לו כי לא ימונה לתפקיד נוסף ולפיכך הוא ייאלץ לפרוש מהצבא. הרמטכ"ל ציין כי "ההחלטה היתה קשה", אך הוא קיבל את ההחלטה לאור חומרת המעשה

ראש המטה הכללי רב-אלוף גבי אשכנזי החליט להדיח משירות צבאי את מפקד אוגדת עזה לשעבר תא"ל משה (צ'יקו) תמיר. הדחתו של תמיר נעשתה על רקע הרשעתו בכך שהתיר לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צבאי, ועל אף שבית הדין הצבאי לערעורים לא הורידו בדרגה, אלא רק עיכב את קידומו המקצועי בשנתיים.

היום בשעות אחר הצהריים נפגש הרמטכ"ל אשכנזי עם תא"ל תמיר והודיע לו כי החליט שלא למנותו לתפקיד נוסף בצה"ל ולפיכך להוציאו לפרישה. מצה"ל נמסר כי הרמטכ"ל ציין שההחלטה הייתה קשה לו, בין השאר בשל היותו של תא"ל תמיר לוחם ומפקד שדה מוערך. עם זאת, לבסוף החליט הרמטכ"ל שלא להמשיך את שירותו "לאור חומרת המעשה והפגיעה בערכי צה"ל".

"הרמטכ"ל הודה לתא"ל תמיר על שירות קשה ותובעני, לרוב בראש הטור ובשדות הקרב, משך שנים ארוכות של לחימה בגבול הצפון והדרום ואיחל לו הצלחה בהמשך דרכו", נכתב בהודעת צה"ל.

"אני רוצה להמשיך לשרת בצבא"

בחודש נובמבר 2008 הוגש כתב אישום נגד תא"ל תמיר לאחר שהתגלה כי בנו היה מעורב בתאונה עם הטרקטורון צבאי, בו נהג ברשות אביו, זאת על אף שלא היה לו רישיון. בכתב האישום יוחסו לתמיר עבירות של שימוש בציוד צה"לי שלא לצורכי הצבא, שיבוש הליכי משפט והתנהגות שאינה הולמת.

ביוני בשנה שעברה החליט בית הדין הצבאי להוריד את תמיר לדרגת אלוף משנה ואף גזר עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי.

חצי שנה לאחר מכן קיבל בית הדין לערעורים את ערעורו של תא"ל תמיר והחליט לבטל את הורדתו בדרגה, אך לעכב את קידומו בשנתיים. "מדובר בחטא בנורמות היסוד, בדוגמא אישית, במשמעת ובאמינות", נכתב בהחלטה של שופטי בית הדין לערעורים שקבעו כי במעשיו של תמיר יש זלזול מוחלט בכללי המשמעת. "אני רוצה להמשיך לשרת בצבא למרות הכל. זהו ערך עליון ודוגמא לילדי", אמר אז תמיר בתום הדיון.

פרשת צ'יקו תמיר - הסיקור המלא:

מה יהיה עתידו של צ'יקו תמיר בצה"ל?

כתב אישום חמור לצ'יקו תמיר

בית הדין הצבאי החליט: צ'יקו תמיר יירד בדרגה

פרשנות: העונש לצ'יקו תמיר קיצוני מדי

לוין על פרשת תמיר: הרמטכ"ל שגה