המהומות מתפשטות: 4 שוטרי מג"ב נפצעו בהר הבית

כוח מיוחד של המשטרה פרץ הבוקר לרחבת הר הבית בי-ם, לאחר שעשרות צעירים יידו אבנים לעבר השוטרים. המהומות שהחלו בחברון מאז הכרזת רה"מ על אתרי המורשת, מתפשטות גם לסמטאות העיר העתיקה. 2 שוטרים ו-2 לוחמי מג"ב נפצעו קל וחזרו לפעילות

המתיחות בהר הבית מתפשטת גם לסמטאות העיר העתיקה, על רקע האירועים בחברון: עשרות צעירים פלסטינים, חלקם רעולי פנים, החלו הבוקר ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה ברחבת הר הבית. עד כה דווח על ארבעה שוטרי מג"ב שנפצעו קל במהומות.

בנוסף להתפרעויות ברחבת הכותל, נרשמו אירועי יידוי אבנים גם בסמטאות העיר העתיקה. בתגובה פרצו כוחות מיוחדים של המשטרה לרחבת הר הבית ועצרו שבעה צעירים בחשד ליידוי אבנים. עם פריצת כוחות המשטרה לרחבה, נמלטו כעשרים צעירים פלסטינים והסתגרו במסגד אל אקצה, כאשר מדי פעם הם מיידים אבנים לעבר המתפללים ברחבת הר הבית.

עד לתחילת המהומות ביקרו כאלף תיירים ברחבת הר הבית והכותל ללא הפרעה, והמתחם נפתח לתפילה, כשהכניסה מוגבלת לכניסת מתפללים מוסלמים בני 50 ומעלה. נראה כי הרוחות רגועות באזור הר הבית. ברחבי העיר העתיקה נמשכים יידויי האבנים, שהביאו גם לפציעתם של מספר מפגינים.

המתיחות גוברת על רקע רשימת אתרי המורשת

המהומות הבוקר מצטרפות להפרות הסדר שהחלו בחברון, עם הכרזת הממשלה על רשימת אתרי המורשת שכוללת גם את מערת המכפלה ואת קבר רחל. "הקיום שלנו כאן במדינתנו אינו תלוי רק בכוחו של צה"ל ובעצמתנו הכלכלית. הוא מעוגן בראש ובראשונה במטען הידע והרגש של ההורים שלנו שאנו מנחילים לדורות הבאים" - במילים אלה פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את ישיבת הממשלה השבועית ביום ראשון האחרון, בה אישר את רשימת אתרי המורשת הלאומית שבהם תשקיע הממשלה בשנים הקרובות.

"הקיום שלנו תלוי גם ביכולת שלנו להסביר את צדקת דרכנו ואת הזיקה שלנו לארץ - לעצמנו ולאחרים", אמר נתניהו. "פה במקום הזה אנו עומדים לאשר תכנית מקיפה - הגדולה ביותר שנעשתה אי פעם - להעצמת תשתית המורשת במדינת ישראל, וניצור שני שבילים, אחד היסטורי והשני סביב החוויה הישראלית שיחברו את האתרים".

דברי ההקדמה להצגת התכנית נועדו להסביר בין היתר את ההחלטה לכלול אתרים בשטחי יהודה ושומרון כמו מערת המכפלה וקבר רחל, אשר אינם מופיעים בתכנית המקורית. זאת, ככל הנראה בעקבות לחץ של שרי הימין.

"הרשימה של האתרים שמובאת כאן היא רשימה לא סגורה ולא סופית. היא בהחלט יכולה לכלול והיא תכלול אתרים נוספים", ציין ראש הממשלה בסוף דבריו. "אני מתכוון לכלול בזה גם את קבר רחל שיש תרומה של 20 מיליון שקל לשיקומו של הסוכנות, וגם את מערת המכפלה. כיוון שנשאלתי אני רוצה להצהיר על כוונותיי וזה יהיה".