מהומות בחברון: פלסטינים מיידים אבנים

עשרות צעירים חידשו בשעות הצהריים את המהומות שנמשכות בעיר מאז תחילת השבוע. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד הגיע לעיר כדי להביע תמיכה בתושבי העיר שמוחים על צירופם של מערת המכפלה ושל קבר רחל לרשימת אתרי המורשת, כפי שהכריזה הממשלה ביום ראשון. כוחות הביטחון משיבים לעברם באמצעים לפיזור הפגנות

הפגנות אלימות בחברון, היום (AP)

למרות מזג האוויר הסוער, העימותים בחברון נמשכים גם היום: עשרות תושבים פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון ברחבי העיר חברון והשליכו בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון, שפועלים בעיר מאז שעות הבוקר. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד הגיע גם כן לעיר, כדי לחזק את תושבי העיר במאבקם.

חיילים רבים ושוטרים נערכו משעות הבוקר והתפרסו במספר מוקדים כדי למנוע הפרת סדר. הכוחות דיווחו על צעירים שהציתו צמיגים ברחובות העיר. ההפגנות נערכות על רקע החלטת ממשלת ישראל לצרף את מערת המכפלה ואת קבר רחל לרשימת אתרי המורשת, אשר יצרה זעם בקרב החוגים הפלסטינים. 

הפרות סדר גם ברמאללה ובנעלין

בנוסף ציינו אתמול בעיר את יום הולדתו של הנביא מוחמד במקביל לטבח שביצע ברוך גולשטיין במערת המכפלה לפני 16 שנים, שבו נהרגו 29 פלסטינים.

במקביל לאירועים בחברון, מתקיימות הפרות סדר אלימות גם באזור רמאללה. כ-150 פלסטנים התקהלו סמוך לדיר ניזאם, מצפון מערב לרמאללה ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. כמדי יום שישי התאספו גם עשרות פלסטינים וזרים סמוך לכפר נעלין, ממערב לרמאללה, ויידו אבנים במחאה על תוואי גדר ההפרדה. כוחות הביטחון מדווחים גם על התקהלות סמוך לבילעין, אולם עד כה לא דווח על נפגעים באף אחד מהאירועים. 

לחץ הימין האריך את רשימת אתרי המורשת 

"הקיום שלנו כאן במדינתנו אינו תלוי רק בכוחו של צה"ל ובעצמתנו הכלכלית. הוא מעוגן בראש ובראשונה במטען הידע והרגש של ההורים שלנו שאנו מנחילים לדורות הבאים" - במילים אלה פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את ישיבת הממשלה השבועית ביום ראשון האחרון, בה אישר את רשימת אתרי המורשת הלאומית שבהם תשקיע הממשלה בשנים הקרובות.

"הקיום שלנו תלוי גם ביכולת שלנו להסביר את צדקת דרכנו ואת הזיקה שלנו לארץ - לעצמנו ולאחרים", אמר נתניהו. "פה במקום הזה אנו עומדים לאשר תכנית מקיפה - הגדולה ביותר שנעשתה אי פעם - להעצמת תשתית המורשת במדינת ישראל, וניצור שני שבילים, אחד היסטורי והשני סביב החוויה הישראלית שיחברו את האתרים".

דברי ההקדמה להצגת התכנית נועדו להסביר בין היתר את ההחלטה לכלול אתרים בשטחי יהודה ושומרון כמו מערת המכפלה וקבר רחל, אשר אינם מופיעים בתכנית המקורית. זאת, ככל הנראה בעקבות לחץ של שרי הימין.

"הרשימה של האתרים שמובאת כאן היא רשימה לא סגורה ולא סופית. היא בהחלט יכולה לכלול והיא תכלול אתרים נוספים", ציין ראש הממשלה בסוף דבריו. "אני מתכוון לכלול בזה גם את קבר רחל שיש תרומה של 20 מיליון שקל לשיקומו של הסוכנות, וגם את מערת המכפלה. כיוון שנשאלתי אני רוצה להצהיר על כוונותיי וזה יהיה".