ניסוי מוצלח ל"שרביט קסמים". צפו

‫שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הכריז על השלמת הניסוי לקראת הפיכתה של מערכת היירוט מפני רקטות ארוכות טווח למבצעית בתוך מספר חודשים. יאיר רמתי, ראש מינהלת הפיתוח: "תדע להתמודד עם ליבת האיום הלבנוני"‬‎

מערכת הביטחון רושמת הצלחה בניסוי במערכת "שרביט קסמים": שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הכריז היום (רביעי) כי מינהלת "חומ"ה" במשרד הביטחון וה-MDA האמריקני השלימו בהצלחה את סדרת הניסויים במערכת יירוט הטילים לטווח בינוני-ארוך לקראת הכרזתה כמבצעית בחודשים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת הניסויים שנערכו נבחנו היכולות והביצועים של מערכת היירוט האמורה לתת מענה לאיומים פוטנציאליים בעתיד. "שרביט קסמים" נחשבת למערכת חדשנית ומהפכנית במשפחת מערכות היירוט בעולם וצפויה לשמש כחלק ממערך ההגנה הרב שכבתית שתשרת את מדינת ישראל.

במנהלת חומה המהווה חלק ממנהל מפא"ת במשרד הביטחון (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) הסבירו כי המערכת תאפשר כבר בעתיד הקרוב יחד עם המרכיבים הקיימים במערך ההגנה של ישראל מפני טילים, להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים ממדינות אויב. בניסוי נבחנו יכולות המערכת במספר תרחישים, המדמים את המטרות עמן מתוכננת המערכת להתמודד בזמן עימות.

הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך משמעותית, לקראת הניסוי המסכם והכרזת המערכת כמבצעית בתקופה הקרובה. הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים במרכז הארץ. ‫ "היום סיימנו את סדרת הניסויים השלישית של מערכת שהיא פסגת הטכנולוגיה העולמית", הצהיר יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במפא"ת. "תוצאות הניסויים המדהימות מאפשרות לנו לממש את כל יעדינו. היא תדע להתמודד עם ליבת האיום הלבנוני".‬‎

הגנה מפני טילים לטווח קצר-בינוני

בניסוי האחרון לאחר שיגור טיל המטרה, גילה אותה מכ"מ ה- MMR, והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, שחישב תכנית ההגנה נגדה. מיירט "שרביט קסמים" שוגר בהצלחה וביצע את כל שלבי הטיסה והשמיד את המטרה כמתוכנן.

מתוך הניסוי (באדיבות משרד הביטחון)

‫"התהליך בסדרת הניסויים היה תהליך מבצעי מלא בפריסה רחבה", הסביר אל"מ (מיל') פיני יונגמן, ראש מנהלת הגנה אווירית ברפאל. "למעשה, שוגרו איומים שמדמים תקיפה על מדינת ישראל. בסדרת הניסויים בחנו את כל רכיבי המערכת - החל משלב של גילוי וזיהוי האיומים של מגוון מטרות דרך בניית תכניות יירוט ושיגור מיירטים ויירוט בטווחים קצרים וארוכים, גבוהים ונמוכים".

הקבלן הראשי לפיתוח מערכת "שרביט קסמים" הינה חברת רפאל הפועלת בשיתוף חברת "Raytheon" האמריקנית. מכ"מ ה-MMR פותח על ידי "אלתא" - חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית. מערכת השליטה והבקרה "שקד זהב" מפותחת על ידי "אלישרא" מקבוצת אלביט מערכות.

מערכת "שרביט קסמים" נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני, בדגש על איומים מדויקים. בנוסף המערכת תאפשר את הגדלת מרחב הזדמנויות היירוט למערכת "חץ" ובכך תעבה את מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד איומים הצפויים בזירה.