תיעוד: הפריצה לבית הכנסת ביריחו

הפרובוקציה שערכו פעילי הימין אמש ביריחו תוכננה היטב. עשרות צעירים הגיעו מול עיני כוחות הצבא והמשטרה. כתבנו אוהד חמו ליווה את הפעילים משלבי ההתארגנות הראשונים, ועד ליעד הסופי: בית הכנסת "נערן", בעיר הפלסטינית - למרות האיסור ולמרות הסכנה

זה קרה אתמול בשעה 16:30 אחר הצהריים במאחז מבואות יריחו. 80 צעירים מכל רחבי יהודה ושומרון התאספו למטרה אחת. היעד המוצהר- חזרה ליריחו, שהתרחש באמצעות כניסה והתבצרות לשני בתי הכנסת שבתוך העיר.

הצעירים הם אנשי כך, נוער הגבעות והגרעינים של יריחו ושכם, שהגיעו מצוידים במפות סימון שבילים והחלו לצעוד. למרות הפרסום המוקדם , רק כוח קטן של צבא ומשטרה הגיע למקום וניסה למנוע את היציאה ליריחו.

בשלב מסוים אנשי הימין פרצו החוצה ובצבא מאבדים שליטה. ג'יפ של צה"ל ניסה לעצור אותם אבל מישהו דאג לנקב לו את הצמיגים. בסופו של דבר הצליחו פעילי לעבור את הצבא והדרך לשטח A - ליריחו - פתוחה בפניהם.

הצבא מאבד את שליטה ומלוה את הצעירים

בשלב הזה החיילים הבינו שלא יצליחו לעצור אותם ומלווים אותם פנימה. לאחר כמה דקות של צעידה דרך השדות בעלטה מוחלטת הם הגיעו ליעד הראשון - בית כנסת יערן. אחד הפעילים תלה את דגלי ישראל והצעירים הגיבו בריקודים.

כל אותו הזמן, ג'יפים של המשטרה הפלסטינית ובתוכם שוטרים פלסטינים חמושים עוקבים אחרי הנעשה. מנהלת התיאום והקישור מעבירה להם מסרי הרגעה כדי למנוע הצתה של האש, ורק לאחר כשעתיים מתחיל הפינוי.

כוחות צה"ל ומג"ב פרצו לבית הכנסת, והרימו את הפעילים כשהם מוציאים אותם אחד אחד החוצה- היישר למעצר. בסופו של דבר נעצרו 35 פעילים, שכולם שוחררו היום בתנאים מגבילים. בצה"ל טוענים כי מדובר בפרובוקציה וכל אחד יכול להיכנס לבתי הכנסת בתיאום. אחרי כל הדרמה נראה שאיש מהמסתננים לא מתרגש - ומבטיחים שמדובר ביריית הפתיחה במאבקם לשוב ליריחו ושכם.