משחק חדש: ישראל תוקפת את אירן

מה יקרה אם ישראל תתקוף את אירן? בדיוק בשאלה הזו התעסקו בכירים לשעבר בממשל האמריקני שהתכנסו כדי לדמות את התרחיש והשלכותיו

בכירים לשעבר בממשל האמריקני התכנסו בשביל לשחק "משחק" שידמה תרחיש אפשרי למצב שבו תחליט ישראל לתקוף את אירן. התוצאה: ישראל תוקפת, ארה"ב נגררת ובסופו של דבר אין התקדמות ממשית בטיפול בגרעין האירני.

20 הבכירים האמריקנים בקיאים היטב בסוגיה והם דנו במשך שעות בסימולציה כאשר כל מספר אנשים מייצגים מדינה אחרת - אירן, ישראל וארצות הברית. הבכירים אף העריכו כי יותר סביר שתהיה זו ישראל שתתקוף ראשונה את אירן ולא ההפך.

לפי הסימולציה, תהיה זו ישראל שתפתח במהלומה מוצלחת על אירן בלא למסור הודעה מוקדמת לוושינגטון. המהלומה הצבאית תיצור מתח בין ירושלים לבין וושינגטון וארצות הברית תתבע מישראל להימנע מכל מהלך צבאי. ישראל תקבל את הדין וארה"ב תשגר עוד צוללות ומשחתות לישראל כדי ליצור חיבור בין מערכות ההגנה נגד טילים של ישראל וארה"ב.

בשלב הבא גם חיזבאללה יצטרף למתקפה כשישגר טילים אל עבר ישראל מהגבול הצפוני בעוד שחמאס יירה טילים בגבול הדרומי. היקף האבידות בישראל אמנם יהיה נמוך, אבל תורגש תנועת עזיבה המונית לחו"ל, מחיפה ועד תל אביב.

ישראל לא תהיה היחידה שתספוג, לפי התרחיש. אירן תרחיב את החזית על מתקני הנפט בסעודיה וארה"ב תנסה לפתוח במגעים דיפלומטים - צעד שיידחה על ידי אירן. בינתיים, תצא ישראל למתקפה נוספת בלבנון ותפציץ את החיזבאללה כשהמשחק יסתיים בתגבור מסיבי של הכוחות האמריקניים במפרץ הפרסי.

לדברי הבכירים האמריקנים שהשתתפו ש"משחק המלחמה", המסקנה האמריקנית מהפעולה תהיה כי אילו נמשכו המהלכים, ניתן היה להגיע למתקפה גדולה הרבה יותר.