האם בריטניה ידעה מראש על החיסול?

עיתון הדיילי מייל הבריטי מפרסם כי המדינה עודכנה מראש על העובדה שייעשה שימוש בדרכונים מזויפים של אזרחיה בעת חיסולו של מבחוח. עם זאת, נטען כי ייתכן וגורמי המודיעין שעודכנו מראש בפרשה העדיפו שלא לעדכן את שר החוץ הבריטי. כעת גוברות קריאות במדינה לפתוח בחקירת הנושא

האם בריטניה ידעה מראש על החיסול? (חדשות 2)

ארגון המודיעין הסודי הבריטי קיבל הודעה מוקדמת שסוכני המוסד הולכים לבצע "פעולה בינלאומית" תוך כדי שימוש בדרכונים בריטים מזויפים - כך טוען הבוקר עיתון ה"דיילי מייל" היוצא לאור בבריטניה.

לדברי העיתון, מקור בכיר במוסד אף עדכן את משרד החוץ הבריטי מספר שעות לפני חיסולו של מחמוד אל מבחוח בדובאי, אך לא חשף את זהותו של היעד לחיסול או אפילו היכן הדבר אמור להתרחש. "לא הייתה כל מעורבות בריטית והם לא ידעו את השם של המטרה", מצטט העיתון את המקור. "בהחלט אמרו להם שהאנשים הללו נוסעים בעולם עם דרכונים בריטים, ושייתכן כי בריטניה תאלץ לנקוט בסנקציות נגדם".

בעיתון נטען כי ההודעה המוקדמת לא נועדה כדי לקבל את אישורם של הבריטים, אלא רק כמחווה של נימוס שנועדה לעדכן שהסיפור עשוי להתפוצץ בתקשורת. יש לציין כי על אף שהעיתון מסתמך על דברים שהשמיע, לכאורה, בכיר במוסד, המידע הועבר על ידי מקור ביטחוני בריטי בכיר שלפי הנטען נפגש עם עמיתו הישראלי.

עוד נטען בכתבה כי למעט חברי המוסד, היו מעורבים בפעולת החיסול עוד שני סוכנים פלסטינים ששיתפו פעולה - ככל הנראה חברי הפת"ח. בימים האחרונים פורסמו דיווחים סותרים על כך שמשטרת דובאי מחזיקה במעצר את שני הפלסטינים.

קריאות בבריטניה לפתוח בחקירה פומבית בנושא

באופן רשמי, מכחישה ישראל כל קשר לחיסול וטוענת כי לא ידוע לה על כך דבר. עם זאת, הטענות של משרד החוץ הישראלי סותרות את ההערכות שהמודיעין בבריטניה ידע על הצפוי לקרות עוד לפני שמשטרת דובאי פוצצה את הפרשה והאשימה את ישראל.

אם המודיעין הבריטי אכן קיבל מידע מוקדם מישראלים, אומרים ב"דיילי מייל", זה עדיין לא מבטיח ששר החוץ דייויד מילבנד אכן עודכן מראש, בייחוד אם הכל היה תחת מעטה כבד של חשאיות. ככל הנראה העדיפו בכירי המודיעין בבריטניה לחכות עם המידע לפני שיעדכנו את השרים.

כעת, בעקבות ההערכות שהבריטים התעלמו מהמידע שהונח לפניהם, גוברות הקריאות בבריטניה לפתוח בחקירה פומבית של הנושא. יש הטוענים שבעצם כך שבריטניה עצמה עין בנושא חיסול הטרוריסט מבחוח, יש בכך משום לקיחת חלק בפעולה.

חיסול מבחוח - סיקור מיוחד:

מקורב לראש המוסד דגן: הוא לא מתכוון להתפטר

פרשן בריטי: "יחידת כידון חיסלה את מבחוח"

ליברמן: "אין הוכחה שהמוסד חיסל את מבחוח"

תמונות חדשות: "המחסלים" במסדרונות בית המלון

בראון: לחקור מי זייף את דרכוני המתנקשים במבחוח

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דובאי: בדרכונים המזוייפים השתמשו חודשים לפני החיסול

"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2

אחיו של מבחוח: "אני מאמין שישראל עומדת מאחורי החיסול"

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח