מקורב לראש המוסד דגן: הוא לא מתכוון להתפטר

מקור בכיר במוסד טוען כי ראש הארגון מאיר דגן לא מתכוון להתפטר מתפקידו בעקבות המשבר הדיפלומטי שאחרי החיסול בדובאי - כך מדווחת הבוקר סוכנות הידיעות רויטרס. לדברי המקור, ישראל מתכוונת להתמודד עם המשבר באמצעות הפעלת לובי שקט בבריטניה, אירלנד, גרמניה וצרפת

בעוד ישראל הרשמית מסרבת להתייחס לחיסולו של מחמוד אל-מבחוח ולפרשת גניבת הזהויות וזיוף הדרכונים, סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת הבוקר כי מקור בכיר במוסד אמר כי ראש הארגון מאיר דגן אינו מתכוון להתפטר בעקבות המקרה.

"לדגן אין כוונה להתפטר לפני שהקדנציה שלו תסתיים", אמר לרויטרס המקור הבכיר, מקורב לראש הארגון. לדבריו, גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לא מתכוון לחייב את ראש המוסד לעזוב את התפקיד. "התפטרות תהיה לקיחת אחריות", טען המקור.

לאחר שעלה החשד, על פי מקורות זרים, כי המוסד הישראלי מעורב בחיסול, גברו ההערכות כי דגן יתפטר מתפקידו, בדיוק כשם שאחד מקודמיו - דני יתום - התפטר בשנת 1997 מהתפקיד לאחר כשלון חיסולו בירדן של חאלד משעל.

דגן מונה לתפקיד בשנת 2002 וקיבל את המנדט להלחם באויביה של ישראל מבחוץ. הוא זכה לשבחים רבים ולאמון מצד ראשי הממשלה הקודמים והראייה לכך היא קדנציה יוצאת דופן באורכה של שמונה שנים.

"ההצלחות של ראש המוסד במקרים אחרים, כמו למשל בפעילות מול חמאס, חיזבאללה, סוריה ואירן, ימנעו מנתניהו לגרום לדגן להקריב את עצמו", אמר המקור. "יש כאן סדר עדיפויות לאומי". דגן, בן 64, מתוכנן לפרוש מתפקידו בסוף שנת 2010.

לדברי המקור, במקום לקחת אחריות יפעיל המוסד בשקט לובי כבד בקרב המדינות שהדרכונים של אזרחיהם, כך לפי מקורות זרים, זויפו לצורך החיסול - בריטניה, אירלנד, גרמניה וצרפת. המטרה היא לרכך את הכעס שמופנה כלפי ממשלת ישראל ולמזער נזקים.

"ייתכן שזה לא יעבוד בהתחשב בכעס שחלק משרי החוץ של המדינות הללו משדרים לישראל", אמר המקור, "אבל גם אם יהיה שיח פנימי זה יכול להספיק בשביל לכבות את האש".

האם יחידה מיוחדת של המוסד עומדת מאחורי החיסול?

אתמול נחשפו פרטים חדשים על חיסולו של אל מבחוח כשהפרשן הביטחוני של העיתון הבריטי "דיילי טלגרף", טען כי את החיסול ביצעו אנשי יחידת העילית של המוסד, כידון.

לדבריו של גורדון תומאס, שכתב בעבר ספר אודות המוסד ופעילותו, טיפס אל מבחוח בשנה שעעברה לראש רשימת המבוקשים של הארגון, שמיקד מאמצים רבים על מנת להוציא את החיסול שלו לפועל. תומאס טוען כי במבצע החיסול השתתף בין שליש לרבע מכוח האדם של לוחמי הארגון, המונה 48 גברים ונשים.

לדיווח הזה מצטרפת ידיעה שהתפרסמה בעיתון אוסטרי לפיו מבצע החיסול נוהל מחדר פיקוד שהוצב במדינה, בעקבות הדיווח הזה הודיעה ממשלת אוסטריה כי תפתח בחקירה.

על פי מקורות זרים, יחידת "כידון" מתפקדת כזרוע הביצועית של סוכנות הביון "קיסריה", שאחראי על מבצעים מיוחדים. מאז הקמתה כידון ביצעה מספר חיסולים בשיעורי הצלחה גבוהים: חיסול פתחי שקאקי במלטה בשנת 1995 וחיסולם של מבצעי טבח מינכן. אחד מהסוכנים הראשונים אותם הפעילה קיסריה היה אלי כהן ז"ל, שפעל בסוריה בתחילת שנות ה-60.

גורדון תומאס תיאר בדיווחו כי יחידת כידון פועלת בחשאיות גבוהה מאוד, וסוכניה נמצאים במקומות החשובים ביותר. תומאס סיפר כי אימו של עימאד מורנייה, התלוננה במהלך הלוויתו של בנה כי לא נותר בידה אפילו צילום ממנו למזכרת, אך למרבה הפתעתה סוכני היחידה שלחו לה מכתב עם תצלומים עדכניים שהוצאו מתיק המעקב של מורנייה.

התמונות ממצלמת האבטחה

אתמול שודרו במהדורה המרכזית התמונות המלאות של סרטוני מצלמות האבטחה בדובאי, שחשפו פרטים על נסיבות מותו של אל מבחוח. במהלך 19 השעות שקדמו לחיסול, נחתו בדובאי 11 חברי חוליית החיסול, בטיסות ממקומות שונים מאסיה ומאירופה. קווין וגייל למשל, הגיעו בטיסת אייר-פראנס מפריז.

הם התפצלו במלונות שונים בעיר, משום שלא ברור להם עדיין היכן מתכוון מבחוח ללון. אחד מהם הלך למלון בו נהג אל מבחוח להתגורר בביקוריו הקודמים, אבל התצפיתנים מזהים את מבחוח נכנס למלון בוסתן.

בפרוזדור הקומה השנייה הייתה ממוקמת מצלמת אבטחה נוספת, שם וידא אדם שלבוש כטניסאי, היכן חדרו של אל מבחוח. אבל המצלמה לא הצליחה לתעד את פריצת המנעול לחדרו. ברגע שזוהה החדר, פנה פיטר למרכז העסקים במלון אחר. הוא הזמין בטלפון את החדר שממול חדרו של מבחוח, ורכש לעצמו כרטיס טיסה למינכן, דרך קטאר.

חיסול מבחוח - סיקור מיוחד:

פרשן בריטי: "יחידת כידון חיסלה את מבחוח"

ליברמן: "אין הוכחה שהמוסד חיסל את מבחוח"

תמונות חדשות: "המחסלים" במסדרונות בית המלון

בראון: לחקור מי זייף את דרכוני המתנקשים במבחוח

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דובאי: בדרכונים המזוייפים השתמשו חודשים לפני החיסול

"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2

אחיו של מבחוח: "אני מאמין שישראל עומדת מאחורי החיסול"

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח