ליברמן: "אין הוכחה שהמוסד חיסל את מבחוח"

בעוד משרד החוץ הבריטי מתכונן לשיחה הבירור הדחופה עם שגריר ישראל בלונדון, בעקבות זיוף דרכוניהם של אזרחים בריטיים המתגוררים בישראל על ידי חוליית החיסול, שר החוץ אביגדור ליברמן מנסה להרגיע את הרוחות הדיפלומטיות הסוערות. "אין שום סיבה לשייך את הפעילות שראינו בדובאי לישראל", אמר ליברמן

שר החוץ אביגדור ליברמן אומר כי אין הוכחה לכך שהמוסד הישראלי היה מעורב בחיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי. יחד עם זאת, ליברמן לא מכחיש בצורה גורפת שישראל ביצעה את החיסול ואמר כי ישראל שומרת על "מדיניות העמימות", בכל הנוגע לעינייני מודיעין.

"אין שום סיבה לשייך את הפעילות שראינו בדובאי לישראל", אמר ליברמן בראיון לגלי צה"ל. "אין שום עניין לישראל לשנות את מדיניות העמימות שלה. אני לא יודע למה לוקחים כמובן מאליו שזה המוסד השתמש באותם דרכונים, זה פשוט לא נכון".

"למה אנחנו ממהרים לקחת על עצמנו כל מיני משימות שלעולם לא נדע אם זה אכן נכון", הוסיף שר החוץ. "אין שום ודאות ושום סיבה לחשוב שדווקא המוסד הישראלי ולא שירות ביטחון של מדינה אחרת אחראי לכך".

חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל מבחוח בדובאי הופך בהדרגה למשבר דיפלומטי בין ישראל לבריטניה. משרד החוץ הבריטי זימן לשיחה דחופה את שגריר ישראל בלונדון רון פרושאור, והיא תיערך מחר בבוקר. הנימוק לפגישה הוא מספרם הגבוה של אזרחים בריטים המתגוררים בישראל ודרכוניהם זויפו על ידי חוליית החיסול. עוד קודם לכן הורה ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון לפתוח בחקירה מקיפה לבדיקת הפרשה.

סרטוני מצלמות האבטחה במלואם

הגרסה המלאה של סרטוני מצלמות האבטחה בדובאי, חושפת היום פרטים חדשים על נסיבות מותו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח. במהלך 19 השעות שקדמו לחיסול, נחתו בדובאי 11 חברי חוליית החיסול, בטיסות ממקומות שונים מאסיה ומאירופה. "קווין" ו"גייל" למשל, הגיעו בטיסת אייר-פראנס מפריז.

הם התפצלו במלונות שונים בעיר, משום שלא ברור להם עדיין היכן מתכוון מבחוח ללון. אחד מהם הלך למלון בו נהג מבחוח להתגורר בביקוריו הקודמים, אבל התצפיתנים מזהים את מבחוח נכנס למלון "בוסתן".

עכשיו מתברר, כי היתה מצלמת אבטחה גם בפרוזדור הקומה השנייה. שם מוודא אדם שלבוש כטניסאי, היכן חדרו של מבחוח. אבל המצלמה לא הצליחה לתעד את פריצת המנעול לחדרו. ברגע שזוהה החדר, פונה פיטר למרכז העסקים במלון אחר. הוא מזמין בטלפון את החדר שממול חדרו של מבחוח, ורוכש לעצמו כרטיס טיסה למינכן, דרך קטאר.

אישה נוספת חובשת כובע קש

גייל נוסעת למלון אחר כדי לשנות תחפושת ויוצאת משם חובשת פאה חדשה. בתמונות נוספות נראית אישה חדשה, שלא הוזכרה עד עכשיו, חובשת כובע קש וצועדת לצד תצפיתן נוסף. בהמשך, במגרש החנייה של המלון, היא שולפת חפץ כלשהו מתחת לחולצתה ומוסרת לאחד מחבריה.

לקווין המפקד יש תקלה קטנה. הוא ממתין להיכנס לחדר ששכרו מול חדרו של מבחוח. אולם תייר מזדמן, מטריד אותו בשאלות, והוא מסמן לשאר חברי החוליה לחכות קצת. אחר כך, התקבצו כולם בחדר, אחד, אחד - לקראת החיסול.

רק כעבור 14 שעות נמצאה גופתו של מבחוח, החדר היה נעול ומוגף על ידי בריח. הרופא קבע כי הוא מת משטף דם במוח. יום לאחר החיסול קווין וגייל טסו לפריז. כעבור שעתיים, טס אוון לציריך. 12 שעות לאחר מכן, טס ג'יימס לפרנקפורט. מלווין עזב כעבור שעתיים בלבד לדרום אפריקה. מייקל טס אחרי שלוש שעות להונג קונג. וכך, יחד עם שאר חברי החולייה, הם התפזרו בנמלי התעופה באסיה, ובאירופה.

שגריר ישראל בבריטניה זומן לשיחת בירור

מוקדם יותר היום אמר ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון כי בכוונתו להקים ועדת חקירה לבירור פרשת הדרכונים הבריטיים בהם השתמשו המחסלים, הערב כבר המשבר מחריף: משרד החוץ הבריטי זימן את שגריר ישראל בממלכה, רון פרושאור, לשיחת בירור אצל תת שר החוץ בעקבות העובדה כי לפחות 6 מבין בעלי הדרכונים הבריטים שהיו בדובאי הם בעלי שמות זהים לתושבי ישראל.

על פי הדיווח ב"גרדיאן" הבריטי, מדובר בשיחת בירור ולא בשיחת נזיפה, בה יתבקש השגריר הישראלי "לחלוק מידע" בנושא הדרכונים שאותרו בדובאי.

חיסול מבחוח - סיקור מיוחד:

תמונות חדשות: "המחסלים" במסדרונות בית המלון

בראון: לחקור מי זייף את דרכוני המתנקשים במבחוח

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דובאי: בדרכונים המזוייפים השתמשו חודשים לפני החיסול

"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2

אחיו של מבחוח: "אני מאמין שישראל עומדת מאחורי החיסול"

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח