"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2

4 תושבי ישראל התעוררו הבוקר כששמם מעטר את הכותרות בעיתוני כל העולם כ"מחסלי המוסד" שהרגו את בכיר החמאס בדובאי. פול מקיבוץ נחשולים, מייקל מבני ברק ומלווין וסטיבן מבית שמש מכחישים בשיחה עם חדשות 2 כל קשר למוסד, ותוהים: איך שמנו נקשר לחיסול? ובינתיים טוען משרד החוץ האירי: "לא מצאנו את שמות האנשים הללו"

מאחורי התמונות שהציגו אתמול בדובאי, של "חוליית המתנקשים" שחיסלו את בכיר החמאס, היום מתברר כי ישנם לפחות ארבעה ישראלים ש"עובדים בשירות המוסד" - ובכלל לא ידעו שהם כאלה נועזים. 

אחד מהם הוא פול קיילי, שהוא בכלל שיפוצניק מקיבוץ נחשולים, השני הוא סטיבן דניאל הודס מבית שמש, מייקל בודנהיימר הוא בכלל חרדי מבני ברק, ומלווין אדם מילידנד הוא אזרח בריטי המתגורר בבית שמש.

פול מקיבוץ נחשולים: "זה לא דומה לי בכלל"

"ראיתי את זה באינטרנט", אומר פול קיילי האמיתי, חבר קיבוץ נחשולים, בשיחה עם חדשות 2. "היו לי כבר טלפונים מעיתונים מאנגליה. זה השם שלי. אני בשוק ולא מבין מה אני רואה אפילו. זה לא דומה לי בכלל".

"אני פה כבר 15 שנה פחות או יותר", הוא אומר בתשובה לשאלתנו. "אני צריך לבדוק עם הקונסול מה הולך פה. הדרכון שלי פה, דבר ראשון הלכתי לבדוק את זה. אני פה, ואני רק אבא לילדים ובעל וחבר קיבוץ".

גם בתו של מייקל בודנהיימר, חרדי תושב בני ברק, לא מבינה איך השתרבב שמו של אביה לפרשת מחסלי המוסד. "לא שמעתי על החיסול", היא אומרת, "אבא שלי הוא אברך בכולל, אין לי מושג מה רואים בעיתון. אבא שלי אמריקני במקור אבל לפחות 30 שנה הוא גר בארץ".

"אני בהלם מוחלט ולא מבין מה קורה", אומר סטיבן הודס מבית שמש. "לא יודע איך הגיעו אלי, זה לא תמונות שלי כמובן, לא יודע איך הגיעו לפרטים שלי. לא יצאתי מהארץ כבר שנתיים, בטח לא לדובאי. אני לא יודע מי מאחורי זה, אני מפחד".

מלווין מבית שמש: "מעולם לא הייתי בדובאי"

מלווין אדם מילידנד, דובר אנגלית במבטא בריטי המתגורר סמוך לירושלים, מכחיש כל קשר להתנקשות ואומר כי מעולם לא היה בדובאי. "התעוררתי הבוקר לעולם של כיף", אומר מילדינר בציניות בעקבות פרסום שמו באמצעי התקשורת.

"ברור שאני כועס ומבוהל. אני רק חושב מה אני יכול לעשות כדי לנסות לסדר את העניינים ולנקות את שמי", אמר מילדינר בראיון טלפוני לסוכנויות ידיעות רויטרס. "אני לא מבין איך שמי שורבב לזה, או למה, אבל אני מקווה שאני אגלה בקרוב".

תמונתו של " מלוין אדם מילדינר" שפורסמה על ידי משטרת דובאי, לא תואמת את תמונתו של מילדינר הישראלי בדף האישי שלו בטוויטר, למרות שיש קווי דמיון.

"זה לא אני", הוא אומר ומצביע." זאת לא התמונה שלי ויש לי תמונה אחרת בדרכון ובתעודת הזהות שלי. יש לי דרכון, הוא אצלי בבית, יחד עם הדרכונים של שאר בני המשפחה, ואין בדרכון חותמת מדובאי, בגלל שמעולם לא הייתי שם". מילדינר יודע ששמו אינו נפוץ. "אני יודע שאין הרבה עם השם הזה", הוא מודה.

המחסלים השתמשו בדרכונים מזוייפים

ובינתיים, משרד החוץ האירי מכחיש כי אזרחים אירים היו חלק מחוליית החיסול. "לא מצאנו את שמותיהם של האנשים הללו ברישומים שלנו", אמר גורם אירי רשמי לסוכנות הידיעות AP, והוסיף: "גם מספר הדרכון שלהם הוא לא מספר שקיים אצלנו במערכת".

גם בגרמניה פתחו בחקירה באשר לדרכון הגרמני בו השתמש אחד מחברי החוליה. בדומה לאירלנד, גם הגרמנים לא מצאו שום תיעוד ברישומים הרשמיים של המדינה לאותו סוכן. "על הדרכון הגרמני מוטבעים גם אותיות, והדרכון הזה היה מורכב מחמש ספרות בלבד", הסביר גורם במשרד הפנים הגרמני.

 בדובאי ממשיכים לחקור את נסיבות החיסול

יום לאחר שנחשפו צילומים ממצלמות האבטחה שתיעדו את מחסליו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, אחיו, פאיק אל-מבחוח, מפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל. "לא הופתעתי מכך שנעצרו פלסטינים בחשד למעורבות בחיסול. אמר מבחוח בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "מהתחלה אמרנו שאם לישראל יש יד בזה, היא לא עבדה לבד".

לדברי פאיק, רשימת המחסלים שפורסמה אינה מלאה. "מדובר בפעולה מורכבת, לא יכול להיות שהיו מעורבים בה רק 11 איש", אמר, "אולי בפועל רק הם ביצעו אותה, אבל היו אנשים שעקבו אחרי מחמוד מהרגע שיצא מהרצועה ועד שהגיע לדובאי ואנשים שאספו עליו מידע - זה יותר מ-11 איש".

פאיק שב והאשים את ישראל בחיסול: "אני מאמין שהמוסד עומד מאחורי החיסול, אין להם שום בעיה לגייס אנשים גם בחו"ל. אולי גם גורמים פלסטינים נתנו אור ירוק לשיתוף פעולה איתם. לדעתי, הישראלים הם אלה שעומדים מאחורי כל החיסולים המסתוריים במזרח-התיכון בעת האחרונה".

בדובאי נמשכת חקירת חיסולו של מבחוח, זאת לאחר שאתמול חשפה משטרת דובאי את צילומי מצלמות האבטחה בהם נראה מבחוח בשעותיו האחרונות, וכן מי שבדובאי משוכנעים שהם אחד-עשר חברי חוליית החיסול.

מתח קשה בין פתח לחמאס

משטרת דובאי פנתה לאינטרפול וביקשה להוציא צווי מעצר בינלאומיים לחברי החולייה, על פי הדרכונים שהציגו בבואם לדובאי. במשטרת דובאי לא מפנים אצבע מאשימה לעבר המוסד, אבל אומרים שייתכן ומדובר בפעולה ישראלית.

בעקבות הצילומים הללו, מנמלי התעופה ומבית המלון בו שהה מבחוח, נעצרו שני פלסטינים שהוסגרו מירדן בחשד למעורבות בחיסול. מתח קשה שורר בין פתח לחמאס בעקבות מעצרו של איש ביטחון ברשות הפלסטינית, שנעצר בדובאי בחשד למעורבות בחיסול.

בחמאס האשימו את הפתח בשיתוף פעולה עם ישראל בביצוע ההתנקשות. בתגובה רמז דובר מנגנון הביטחון של אבו מאזן שישנן חפרפרות גם בארגון היריב.

בסוף השבוע האחרון פורסם בעיתון ה"טיימס" הלונדוני כי ישראל מנהלת מבצע חיסולים במזרח התיכון, במאמץ למנוע תיאום בין אנשי מפתח בארגוני הטרור. על פי הדיווח בעיתון, עוקבים סוכני מוסד ישראליים בתקופה האחרונה אחר פגישות בין אנשי חמאס למנהיגים בזרוע הצבאית של חיזבאללה ו"משמרות המהפכה האירנים".

דיווח: "כך הורעל בכיר חמאס בדובאי"

הצצה למלון בו חוסל בכיר חמאס מחמוד מבחוח