משעל: רוסיה רצתה לתווך בעסקת שליט, ישראל סירבה

לחץ נוסף מבית מדרשו של מנהיג החמאס: חאלד משעל אומר לעיתון "אל-חייאת" הלונדוני, כי מוסקבה ביקשה לסייע בתיווך בעסקת שליט, אך ישראל דחתה זאת על הסף. "ישראל תישא באחריות לכך", איים. על חיסול מבחוח: "המוסד ביצע זאת"

"עודדנו בעבר תיווך רוסי בעסקת שליט, אך ישראל הכשילה את המהלך. היא תישא באחריות לכך", כך אומר ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בראיון המתפרסם הבוקר בעיתון "אל-חייאת" הלונדוני. לדבריו, חמאס ניסה בעבר לשלב את רוסיה ו"מדינות נוספות" במגעים לשחרורו של שליט - אך ישראל דחתה זאת על הסף.

בראיון שהעניק משעל לעיתון הלונדוני במהלך ביקורו השבוע ברוסיה, הביע ראש הלשכה המדינית של החמאס נכונות לשלב את הרוסים בשלל התהליכים באזור. "מאז ומעולם הענקנו לרוסיה הזדמנות ליטול חלק מרכזי בסוגיות השונות באזור - ובהן הסכסוך הערבי-ישראלי, הסרת המצור מעל רצועת עזה ואפילו עסקת שליט", אמר. "ישראל הכשילה את המאמצים הרוסיים ולא שיתפה עמם פעולה, כשם שעשתה מול מדינות אחרות שניסו ליטול חלק במגעים".

"המוסד הישראלי חיסל את מבחוח"

משעל התייחס גם להמשך חקירת חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח, לפני כשבועיים בדובאי. לדבריו, הארגון אינו מעורב ישירות בחקירה המתנהלת באמירויות, אך מנהל חקירה עצמאית במטרה לעלות על זהות המרצחים. ראש החמאס יודע כבר, לטענתו, מי עומד מאחורי הפעולה. "מטרת החקירה אינה להבין אם ישראל חיסלה או לא חיסלה את מבחוח", אמר משעל. "המטרה היא לחקור כיצד המוסד הישראלי ביצע זאת".

לדבריו, "העובדה כי למבחוח היה עבר בתנועת ההתנגדות לכיבוש הישראלי וכי ישראל ניהלה אחריו מצוד", מצביעה על כך שהיא זו שחיסלה אותו. "אפילו ההתנהגות התקשורתית בישראל מעידה על כך", הוא הוסיף.

בעניין היחסים עם הממשל האמריקני החדש, אמר ראש הלשכה המדינית של החמאס כי למרות שאישים אמריקניים בדרגים נמוכים הם שנפגשים עם ראשי הארגון, הרי ש"אלו מעבירים את רשמיהם לגורמים הרלוונטיים בממשל האמריקני".