השב"כ סיכל חטיפה ורצח של חייל צה"ל ע"י חמאס

צה"ל והשב"כ עצרו בחודש דצמבר שני פעילי חמאס שתכננו לחטוף ולרצוח חייל ישראלי לצרכי מיקוח ולבצע פיגועים בישראל - כך הותר היום לפרסום. חמאס תכנן את הפיגועים במקביל לניהול שיחות עם ישראל להחזרת החייל החטוף גלעד שליט. הפעילים ניסו להחדיר לארץ מטעני חבלה, אקדח, משתיק קול וכסף מזויף

הותר לפרסום: שירות הביטחון הכללי בשיתוף עם כוח צה"ל סיכלו במהלך חודש דצמבר ניסיון פיגוע חטיפה ורצח חייל ישראלי לצרכי מיקוח מטעם חמאס, ותכנון לביצוע פיגועי מטען בישראל. הסיכול בוצע בעקבות מעצרם של פעילי חמא"ס מרצועת עזה שנתפסו בקו הגבול. הפעילים ניסו להחדיר לארץ מטעני חבלה, אקדח, משתיק קול וכסף מזויף.

ראוי להזכיר כי במהלך חודש דצמבר, ניהל חמאס שיחות להחזרת החייל החטוף גלעד שליט באמצעות המתווך הגרמני, לצד לדיוני "השביעיה" שהתקיימו בישראל. באותם הימים, הזרוע הצבאית של חמאס בראשות בכיר החמאס ראאד סעד, מח"ט חמא"ס בעיר עזה, תכננה  פיגוע נוסף של חטיפת ורצח חייל לצרכי מיקוח.

חדר לישראל לבצע פיגועים

ב-12 בדצמבר 2009, במהלך ניסיון חדירה לישראל דרך מצרים נעצרו על ידי כוח צה"ל סלמאן אבו עתיק, בן 43 מרצועת עזה, פעיל חמאס בכיר העוסק בהברחות אמל"ח, וכן ארבעה מסתננים נוספים. שניים מהמסתננים נפצעו כשניסו להימלט ממעצרם.

בעת המעצר נתפסו 15 אלף דולר מזויפים. יום לאחר המעצר, בסריקות שביצע כוח צה"ל באזור המעצר נמצא משתיק קול אותו ניסה סלמאן אבו עתיק להחדיר לארץ, ובהמשך חקירתו, הסגיר אבו עתיק את האקדח שניסה להבריח יחד עם משתיק הקול. בחקירתו הודה אבו עתיק כי חדר לישראל בשליחות החמאס הצבאי ברצועה, לצורך וחטיפת חייל ישראלי ורציחתו לצרכי מיקוח.

הוא הוסיף כי פעיל חמאס נוסף, אברהים זוארעה, עתיד להסתנן לישראל עם שני מטענים במטרה לסייע לו לבצע פיגוע. בעקבות המידע המודיעיני שמסר אבו עתיק בחקירתו בשב"כ, ב-31 בדצמבר 2009, נעצר אברהים זוארעה, בן 44 מבית להיה שברצועת עזה כשברשותו שני מטעני נפץ במשקל של כ-6-7 ק"ג כל אחד, ומערכת הפעלה למטענים.

התכנון: חטיפת ורצח חייל צה"ל

זוארעה הודה בחקירתו כי כניסתו לישראל נועדה לצורך החדרת המטענים והנחתם במקומות הומי אדם בישראל. עוד הוא סיפר, כי נדרש לבצע את הפיגוע תוך 10 ימים מרגע כניסתו לישראל וכי כניסתו לישראל נועדה גם לסייע לסלמאן אבו עתיק לחטוף ולרצוח חייל ישראלי עבור חמאס.

באוקטובר 2009 יצא סלמאן אבו עתיק מהרצועה לסיני דרך מנהרה, כדי להסתנן לישראל לשם ביצוע פיגוע חטיפת ורצח חייל ישראלי. בסיני פגש סלמאן את אברהים זוארעה, אותו הכיר משנים קודמות במסגרת גניבות שביצעו יחד באזור קרית גת.

זוארעה עדכן את סלמאן כי ברשותו שני מטעני חבלה, שהצליח להבריח מהרצועה לסיני אותם מתכנן להחדיר לישראל לצורך ביצוע פיגוע. סלמאן עדכן את אברהים כי גם הוא מתכנן פיגוע נגד חיילים, וכי לשם כך קיבל ממפעיליו בחמאס אקדח ומשתיק קול. השניים הסכימו לבצע יחדיו את הפיגוע, אך לחדור בנפרד, כאשר סלמאן יסתנן קודם וימתין לאברהים באיזור קרית גת עד להגעתו וזאת כדי שאם ייתפסו, לא יהיו ביחד.

כוחות הביטחון: נגיב בחומרה לניסיונות לחטוף חיילים

סלמאן אבו עתיק הודה בחקירתו כי נשלח פעמים רבות על ידי חמאס לבצע פיגועים בישראל, לרבות פיגועי רכב תופת, שלא יצאו אל הפועל. עוד הודה באימונים צבאיים שעבר במסגרת פעילותו בחמאס שכללו הרכבת מטעני חבלה.

סלמאן אבו עתיק מואשם בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בניסיון רצח, קשירת קשר לרצח והסתננות, אימונים צבאיים אסורים, עבירות בנשק, ייצור נשק, מגע עם סוכן חוץ, פעילות בהתאחדות בלתי מותרת ועוד.  אברהים זועארה מואשם בניסיון רצח, ניסיון לחטיפה לשם רצח וסחיטה, עבירות נשק, הסתננות, פעילות בהתאחדות בלתי מותרת.

גורם ביטחוני מסר היום: "כוחות הביטחון יגיבו בחומרה על ניסיונות ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה".

מעבר קרני: צה"ל חיסל חוליית מחבלים בדרכה לבצע פיגוע

תיעוד: הרגעים הראשונים לאחר לכידת המחבל

הותר לפרסום: גוייסו לחמאס וצילמו יעדים לפיגוע