תיעוד: הרגעים הראשונים לאחר לכידת המחבל

עירנותו של רכז הביטחון השוטף של היישוב רחלים היא שהובילה היום ללכידתו של המחבל שרצח את רס"ל איהאב ח'טיב בן ה-26 בצומת תפוח. תמונות שצולמו על ידי ארגון הצלה יהודה ושומרון מתעדות את רגעי תפיסת המחבל - שניות ספורות לאחר הפיגוע. צפו במחבל הפלסטיני נלכד

המחבל דקר - ונלכד: כתמי הדם על האספלט בצומת תפוח הם העדות המרכזית למה שהתחולל בזירת פיגוע הדקירה היום בצהריים בצומת תפוח, כשרס"ל איהאב ח'טיב בן ה-26 נדקר בחזהו דרך החלון הפתוח של ההאמר. התמונות שלפניכם, שהגיעו מארגון הצלה באזור יהודה ושומרון, מתעדות את הרגעים הראשונים לאחר הפיגוע.

ערנותו של רכז הביטחון הצבאי השוטף של היישוב רחלים היא זו שהביאה ללכידתו של הדוקר. הוא הבחין בפלסטיני מבצע את הפיגוע ומנסה להימלט מהמקום. בנחישות הוא רדף אחר הפלסטיני, פגע במכוניתו ופצע אותו באורח קל. בכך למעשה הכניע את הדוקר, קצין במשטרה הפלסטינית, שנעצר ונלקח לחקירת כוחות הביטחון.

"אני מהכפר יעבד", עונה הפלסטיני כשברכיו על הקרקע וידיו מאחורי גבו, מכותר על-ידי אנשי כוחות הביטחון - דקות ספורות לאחר שהתנפל על רס"ל ח'טיב בצומת תפוח.

"אנחנו עדיין לא מעכלים שהוא איננו, במיוחד החיוך שלו, הנוכחות שלו", הוסיף הדוד בכאב, "הוא סיים סדיר וחתם קבע למרות שקרו אסונות במשפחה שקדמו לאסון הזה".

מיד לאחר הדקירה עוד ניסה החייל להיחלץ מהדוקר, כשהוא ממשיך בנסיעה, אולם בשלב מסוים הוא איבד את השליטה על ההגה והג'יפ שבו נסע התהפך לתעלה, במרחק של 200 מטרים ממקום הדקירה.

דודו של החייל: "אנחנו לא מעכלים"

רס"ל איהאב ח'טיב, נגד בחטיבת כפיר, דרוזי בן 26 מהכפר מרר, הותיר אחריו אב, אם, שני אחים ושלוש אחיות. דודו של איהאב נהרג לפני מספר שנים בפעילות צבאית, ודודתו נהרגה מפגיעת קטיושה במלחמת לבנון השנייה. 

דודו של החייל ההרוג, סולימאן ח'טיב, אמר בשיחה עם חדשות 2 כי "איהאב רצה להיות בצבא, לעשות קריירה צבאית, להיות בחטיבת כפיר. הוא כל הזמן סיפר לנו על הצבא והחוויות שלו מהשירות. רק לפני 4 ימים הייתה לי שיחה כזו איתו".

"אנחנו עדיין לא מעכלים שהוא איננו, במיוחד החיוך שלו, הנוכחות שלו", הוסיף הדוד בכאב, "הוא סיים סדיר וחתם קבע למרות שקרו אסונות במשפחה שקדמו לאסון הזה".

עלייה באירועי טרור של בודדים

בצה"ל מודאגים מהעלייה במספר אירועי טרור מסוג זה ובמוטיבציה לביצוע פיגועים לאחרונה. מתחילת השנה חשפו כוחות הביטחון ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן מעל 20 סכינים ו-12 מטעני חבלה. לאחר הפיגוע היום בצומת תפוח, בצה"ל מדגישים כי מדובר באירוע חמור וייעשה הכול על מנת למצות את הדין עם כל המעורבים בפיגוע.

מספר רב של פיגועי דקירה נמנעו לאחרונה הודות לעירנותם של חיילי צה"ל במחסומים. הניסיון האחרון אירע לפני במחסום קלנדיה שמצפון לירושלים. נער פלסטיני כבן 19 נעצר במחסום לאחר שנמצא עליו סכין קומנדו. בחקירתו הודה הנער שהתכוון לבצע פיגוע דקירה. הוא נעצר והעבר להמשך חקירה.