חייל נרצח בפיגוע דקירה בשומרון

פיגוע בצומת תפוח: מחבל זינק בשעות הצהריים על ג'יפ צה"לי בצומת תפוח ודקר את החייל שנהג בו למוות בחזהו. קצין הביטחון של יישוב סמוך פגע ברכבו במחבל, ניטרל אותו והוא הועבר לחקירה, שם התברר כי מדובר בקצין משטרה פלסטיני. ההרוג הוא איהאב מופיד ח'טיב, נגד בחטיבת כפיר, דרוזי בן 26 מהכפר מרר

פיגוע דקירה בשומרון: חייל צה"ל נרצח בפיגוע דקירה שאירע בצהריים בצומת תפוח שבשומרון. פלסטיני שהבחין בג'יפ ישראלי שהתקדם בנסיעה איטית, זינק על הרכב והחל לדקור את החייל שנהג בו באזור החזה - כל זאת דרך החלון הפתוח. כוחות מד"א שהוזעקו למקום ביצעו בו החייאה ופינו אותו במסוק לבית החולים - אולם הוא נפטר שם מפצעיו.

ההרוג בפיגוע הוא רב-סמל איהאב ח'טיב, נגד בחטיבת כפיר, דרוזי בן 26 מהכפר מרר. הוא הותיר אחריו אב, אם, שני אחים ושלוש אחיות. דודו של איהאב נהרג לפני מספר שנים בפעילות צבאית, ודודתו נהרגה מפגיעת קטיושה במלחמת לבנון השניה. 

מיד לאחר הדקירה עוד ניסה החייל להיחלץ מהדוקר, כשהוא ממשיך בנסיעה, אולם בשלב מסוים הוא איבד את השליטה על ההגה והג'יפ שבו נסע התהפך לתעלה, במרחק של 150 מטרים ממקום הדקירה. כוחות צבא ומשטרה שהיו בצומת הבחינו בדקירה ולא עבר זמן רב עד שרכז הביטחון השוטף הצה"לי של היישוב הסמוך רחלים, יוסי מרגלית, החל בנסיעה לעבר הדוקר ודרס אותו. 

"החייל לא ראה את הערבי שבא מאחור"

"החייל לדעתי לא ראה את הערבי שבא מאחוריו", שיחזר רכז הביטחון שפגע במחבל בשיחה עם חדשות 2, "הוא לא יכול היה למנוע את זה. הוא ישב בתא הנהג עם חלון פתוח וזה קרה דרך החלון".

"אני ראיתי מכה, הבנתי שהאירוע לא אופייני, החלטתי לעצור אותו אבל הוא התחיל לברוח", הוסיף מרגלית. "רדפתי אחיו ורק אחרי שהסתכלתי אחורה ראיתי את הג'יפ הפוך".

כוחות של משטרת יהודה ושומרון לכדו את המחבל שנפצע קל ונטרלו אותו. במקביל ללכידתו, הגיעו למקום כוחות של מגן דוד אדום, שטיפלו בנדקר במקום. לאחר שקיבל טיפול ראשוני, הוא הועבר במסוק לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, אולם הוא מת מפצעיו בבית החולים.

פראמדיק מד"א שהגיע למקום, נריה קתוע, סיפר בשיחה עם חדשות 2: "קיבלנו הודעה על תאונת דרכים בצומת תפוח. בהמשך הבנו שמדובר בפיגוע, וכשהגענו ראינו ג'יפ צה"לי הפוך על הגג ונהג הרכב נמצא מחוץ לרכב".

"הוא היה כבר ללא נשימה ובמצב אנוש, ונראה שהוא מת מהדקירה ולא מההתהפכות", הוסיף הפראמדיק. "התחלנו לבצע בו החייאה במקום ובהמשך הוא פונה לבילינסון במצב אנוש".

המחבל: קצין משטרה פלסטיני

המחבל עצמו הועבר לחקירת כוחות הביטחון, שם התברר כי מדובר במוחמד חטיב, קצין משטרה פלסטיני מהיישוב יעבד. במערכת הביטחון מעריכים בשלב זה כי המחבל פעל לבדו, אולם חקירתו נמשכת.

מספר רב של פיגועי דקירה נמנעו לאחרונה הודות לעירנותם של חיילי צה"ל במחסומים. הניסיון האחרון אירע לפני במחסום קלנדיה שמצפון לירושלים. נער פלסטיני כבן 19 נעצר במחסום לאחר שנמצא עליו סכין קומנדו. בחקירתו הודה הנער שהתכוון לבצע פיגוע דקירה. הוא נעצר והעבר להמשך חקירה.