מתיחות קשה בין ברק לאשכנזי

מה קורה בשבועות האחרונים במסדרונות הקריה? לשכת שר הביטחון זועמת על לשכת הרמטכ"ל בגין "הפצת דיווחים" לפיהם נידונה האפשרות שכהונתו של הרמטכ"ל תוארך בשנה נוספת. אשכנזי דווקא אמר למקורביו: סופר את הימים לסיום תפקידי

מלחמת הגנרלים יוצאת מחוץ למשרדי הקריה: בלשכת שר הביטחון אהוד ברק זועמים על הרמטכ"ל גבי אשכנזי, בגין מה שנטען כניסיון של הרמטכ"ל לקדם יוזמה לפיה תוארך כהונתו באופן חריג בשנה נוספת, חמישית במספר. אמש תקפה לשכת שר הביטחון את לשכת הרמטכ"ל וטענה כי "שאלת הארכת כהונתו של הרמטכ"ל בשנה נוספת לא נידונה מעולם".

אולם ההודעה שיצאה אמש ממשרד הביטחון היה יותר מ"עוד הודעה": מקורביו של ברק תקפו אישית את דובר צה"ל, תא"ל אבי בניהו, וטענו כי הדיווחים על האפשרות שכהונתו של הרמטכ"ל תוארך בשנה נוספת "גורמים לזילות מעמד הרמטכ"ל ומוסד הרמטכ"לות". בהודעה עצמה נקבו במשרד הביטחון בשמו של דובר צה"ל, ובכך למעשה האשימו אותו ישירות בהפצת הדיווח - דבר חריג לכשעצמו.

"הרמטכ"ל סופר את השבועות לסיום התפקיד"

זו הפעם הראושנה שהמתח ביחסי ברק ואשכנזי, הניכר בחודשים האחרונים, מתפרץ באופן כזה מעל לפני השטח. בעיתון "הארץ" דווח הבוקר כי ייתכן והדבר נובע מאי-שביעות רצונו של ברק ממעמדו הצבירוי החזק של הרמטכ"ל ומהספקולציות על עתידו הפוליטי, לצד היבטים מסויימים בהתנהלותו של אשכנזי מול הדרג המדיני.

בצל הסערה, דווח הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות" כי אשכנזי עצמו דווקא אמר למקורביו בימים האחרונים כי אם זה תלוי בו, הוא אינו מתכוון לבקש להאריך את הקדנציה, ופניו לעולם העסקים. לדברי חבריו, הוא אף סופר את השבועות עד לסיום תפקידו. עם זאת, בעיתון דווח כי אשכנזי הבהיר למקורביו כי במידה ויתבקש על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון להישאר בתפקידו - "הוא לא יעז לומר להם לא".