עמוס גלעד מרגיע: "לא צפויה התלקחות צבאית בצפון"

אחרי קרב ההתבטאויות שהגביר את המתיחות מול הסורים, מגיע ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הבטחון, עמוס גלעד, לתכניתנו "פגוש את העיתונות", ומכריז: "לישראל אין עניין בהתנגשות צבאית עם סוריה או חיזבאללה". מאידך מזהיר גלעד: "מתקיים שיתוף פעולה חסר תקדים בין סוריה, אירן וחיזבאללה בבניית טילים". צפו בראיון המלא

"לישראל אין עניין בהתנגשות צבאית עם סוריה או חיזבאללה, לסורים אין עניין בזה ולחיזבאללה אין עניין בזה" – כך אומר היום עמוס גלעד, ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון, בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות", בניסיון להרגיע את הרוחות שהתלהטו לאחרונה בגזרה הסורית.

"כמובן שצריך להיזהר ממצבים של מתיחות, אבל אין לנו שום כוונות התקפיות ומה שצפוי זה רגיעה", הדגיש אלוף (במיל.) גלעד, מי שהיה ראש חטיבת המחקר באמ"ן. "אין אי הבנה, יש הבנה ברורה בכל המזרח התיכון: בחודשים הקרובים לא צפויה התלקחות יזומה שמקורה באחד הצדדים. זו לא הערכה פרטית, אלו הן ההערכות הרשמיות. על פי תמונת המודיעין – לא הסורים ולא החיזבאללה מתכננים פעילות התקפית".

גלעד התייחס לדבריו של שר החוץ הסורי השבוע לפיהם "במלחמה הבאה נפגע בערי ישראל", ואמר כי "האמירה של וואליד אל-מועלם היא אמירה טיפשית. יש דבר אחד שמדאיג אותנו ואנו נערכים לו – מתקיים שיתוף פעולה חסר תקדים בין סוריה, איראן וחיזבאללה, הם בונים יכולת של רקטות וטילים באופן חסר תקדים, כי הם מעריכים שזאת 'הבטן הרכה' שלנו. אולם צריך להפריד בין יכולות ובין כוונות. ההרתעה של צה"ל חזקה מאד ולכן לא צפויה התלקחות".
 
"התנאי הבסיסי של אסד לשלום הוא ברור, אבל לא ברור מה הוא מתכוון לתת בנושאי ביטחון, ולכן המו"מ תקוע בשלב הזה", כך לדבריו של גלעד. "אני אישית סבור שסוריה היא גשר בין אירן לחיזבאללה שמתורגם לבניית יכולת צבאית. שיתוף הפעולה ביניהם הוא חסר תקדים".

"עם זאת, שלום עם סוריה עשוי לסייע בחיזוק של ישראל משום שהוא ישבור את הגשר הזה", מוסיף גלעד. "אם סוריה תהיה כמו ירדן או מצרים, זה ישפר את המצב האסטרטגי של ישראל. סוריה וויתרה על הטרור מול טורקיה, אבל רמת הגולן היא חלק חשוב לסוריה – הבן כמו האב לא יוותר על הגולן. אין מו"מ בגלל שהסורים מגדירים שבלי רמת הגולן לא יהיה מו"מ".

"אירן גרעינית היא איום קשה מאד לישראל"

בנושא האירני אומר גלעד: "יש דמיון רב בהערכת האיום האירני בין ישראל ובין ארה"ב. אירן גרעינית היא איום קשה מאד לישראל ולכן היא נמצאת בראש טבלת האיום. אירן צועדת לאופציה גרעינית צבאית – כולל טילים שמכסים את שטח ישראל וגם חלקים באירופה. הגרעין הוא פרויקט לאומי אירני, והמערכת האירנית נחושה לממש את החלום הזה".

ראש המטה המדיני-בטחוני קימץ במידע בנושא גלעד שליט. "התשובות בנושא הזה צריכות להיות פשוטות. כל מידע שננדב סביב התקדמות בעסקה – יהיה שירות לאויב", כך לדברי עמוס גלעד. "מה שחשוב לציין הוא שהמערכת עוסקת בעניין בדממה תקשורתית בכדי להחזיר את גלעד כמעט בכל מחיר".

גלעד נשאל על תפקודו של ראש הממשלה נתניהו לעומת ראש הממשלה לשעבר אולמרט, והשיב כי "ההיסטוריה שופטת תוצאות ולא תהליכים. העובדה היא שבנושא הביטחוני יש שקט ויציבות לאורך כל גבולות המדינה. כל יום של שקט ללא אלימות הוא הישג של הממשלה". גלעד סיכום ואמר: "אני חושב שכל ראשי הממשלה שהיו לנו בקיאים בבטחון ומשקיעים בו הרבה. בעוד כמה שנים נשפוט את ראשי הממשלה שהיו לנו כאן – לאור ההיסטוריה".