ראש המוסד מספק הצצה נדירה לארגון

ועדת גורן שמה לה למטרה לבצע הבחנה בתשלום פיצויים לחיילים ולאנשי מערכת הביטחון שנפגעו. ראש המוסד יוצא היום מול המצלמות נגד זה: "כל אחד תורם לצבא לפי יכולתו, וכך צריכה להיות גם המדיניות במוסד", אמר דגן שהוסיף "גם פקידות יכולות להציל חיים"

אם לא ועדת גורן, סביר להניח שלא היינו שומעים את ראש המוסד מדבר מול המצלמות. מאיר דגן הגיע היום לוועדה כדי להעיד בפניה לטובת אנשיו, על מנת שהפיצוי אותם יקבלו במידה ונפגעו, לא יהיה נמוך משל חיילי צה"ל. זו רפורמה אותה מנסה לקדם אגף השיקום במשרד הביטחון שמנסה לצמצם את שיעור הפיצויים, כך שתהיה הבדלה בין פיצויים לנפגעים לוחמים, לגבי תומכי הלחימה והתפקידים המשרדיים

מאיר דגן יצא בצורה נחרצת כנגד הבידול אותו מציעה הוועדה. "כל הכללים שחלים על חיילי צה"ל, שם אין הפרדה, צריכים לחול גם על אנשי המוסד". אומר דגן. "חלק מהפעולות שלנו מתבצעות בשיתוף פעולה מלא עם חיילי צה"ל, וכמובן שלא אפרט מעבר לזה", הוסיף בחיוך. דגן הוסיף כי גם המבנה הארגוני שלנו מאפיין מערכת צבאית".

גם פקידה יכולה להציל חיים

בחלקה השני של העדות, בחר דגן להשוות בצורה קצת יותר מפורטת בין אנשי המוסד לבין חיילי צה"ל על מנת לנסות ולהוכיח את טענתו. "אין פה שעות נוספות, והשירות במוסד, בדומה לשירות בצה"ל, צריך להיות טוטאלי, האנשים פה מחוייבים למשימות, והם בכוננות בכל שעה כדי לבצע את המשימות המוטלות עלינו בצורה הטובה ביותר.

דגן ניסה להוכיח את טענותיו לאנשי הועדה, רובם קצינים בכירים במילואים בעזרת דוגמאות מהשירות הצבאי. "זה נכון שלא כולם מבצעים את אותן פעילויות, אבל הצבא לא בנוי על מתנדבים אלא כל אחד תורם במסגרת תפקידו, ולפי יכולתו". דגן בחר לסכם את דבריו כאשר הדגיש שגם אנשים שלא נמצאים בשדה הקרב, יכולים להציל חיים. "לפעמים פקידה יושבת, ומקבלת מידע מודיעיני שיכול להציל חיים והיא מעבירה אותו ישירות למפקד, זו תרומה פחותה מאחרים?"