כך נראו חביות הנפץ ביציאה מעזה

שלוש חביות נפץ כבר התגלו בחופי ישראל, אולם כעת אנו מביאים תמונות ראשונות של מטעני החבלה - לפני ששוגרו מרצועת עזה. בתמונות ניתן לראות את צבעי ההסוואה של החביות, את המצופים והמשדר הסלולרי. צפו בתיעוד

חביות הנפץ ששיגרו ארגוני הטרור מעזה ממשיכות להיפלט לחופי ישראל. חדשות 2 מביאים כעת תיעוד מיוחד של מטעני החבלה ברצועת עזה, לפני שנשלחו לעבר ספינות צה"ל במטרה לפגוע בחיי אדם.

התמונות חושפות כי הג'יהאד האיסלאמי הכין שש חביות אותן תכנן לשלוח לעבר מטרות ישראליות. מכרוז נטילת האחריות שפורסם לאחר המקרה, מדובר על שמונה חביות ולכן ניתן להסיק כי יש עוד חומר נפץ נוסף שטרם אותר.

בתיעוד ניתן לראות את מצוף הקלקר שחובר לחביות ואת המשדר הסלולרי שמטרתו לאפשר למחבלים לעקוב ולהפעיל מרחוק את חביות הנפץ. עוד ניתן לזהות כי הן מכוסות בזפת, גם לשם הסוואה וגם בכדי לבודד את החומר מן המים. בתמונות שפורסמו ניתן לראות גם שני פיצוצים של חביות בתוך המים.

"התכוונו לפגוע בנמל הדלק בחוף העיר אשקלון וגם בחופי העיר אשדוד, שכבר ניסינו לפגוע בהם בשנת 2003", אומר היום מול המצלמות דובר בגדודי אל-אקצה בפת"ח. כעת עורכת המשטרה חיפושים אחר חביות נוספות שטרם נסחפו לחוף.

נמצאה חבית שלישית

יומיים אחרי שנמצאו שתי חביות נפץ בחופי אשקלון ואשדוד - היום התגלתה חבית נפץ נוספת, הפעם צפונה יותר - בחוף פלמחים. כעת בשל החשש מחביות נוספות שיסחפו לחוף, מזהירים גורמים במשטרה את המטיילים והרוחצים מפני חביות נוספות שעלולות להגיע לחופי ישראל.

"ההמלצה היא לא להגיע בכלל, לפחות עד חלוף הסערה", הזהיר סגן ניצב אלון אריה ממשטרת ראשון לציון את המבקרים בחופי הארץ. "אנחנו כרגע במזג אוויר כזה שמסוגל לפלוט עצמים מהים לפחות עד יום שישי. זה מאוד מסוכן וזה מטענים מאוד חזקים. עדיף לא להגיע", מסכמים במשטרה.

20 ק"ג של TNT

מהבדיקה הראשונית של המטען נראה כי המחבלים תכננו לשלח את חומר הנפץ לעבר ספינות חיל הים כשהוא מחובר למצוף ונושא משדר המופעל באמצעות מכשיר סלולרי. המטען הכיל כע-20 ק"ג של חומר נפץ תקני מסוג TNT, ובעזרת המשדר תיכננו ככל הנראה המחבלים לעקוב אחר החבית ולפוצץ אותה סמוך לכוח צה"ל.

בשל הסערה הצפויה הלילה, גורמים במשטרה חוששים כי חביות נוספות שצפות במי הים יסחפו לחופים צפוניים יותר מפלמחים ואף יגיעו לחופי ראשון לציון ותל אביב. במשטרה קוראים לאזרחים לגלות עירנות ותשומת לב, ולהיזהר מגופים שנשטפים מהחוף.

חבלני משטרה וכוחות גדולים של צבא הגיעו אחר הצהריים למקום בו אותרה החבית שנסחפה לחוף כדי לנטרל את המטען והחוף נסגר כליל למבקרים. החבית פוצצה באופן מבוקר במקום על ידי חבלנים, והאירוע עבר בשלום וללא נפגעים.

חבית נפץ חמישית מאז ליל שישי

מוקדם יותר היום דיווחו אזרחים בחוף חיפה על חבית חשודה, אך לאחר בדיקה של חבלני המשטרה התברר כי אין מדובר במטען חבלה. גם עכשיו נמשכות הסריקות בחופי פלמחים ודרומה, מחשש שמטענים נוספים ייפלטו מהים.

במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר בחבית החמישית שהתפוצצה מאז יום שישי בערב, אז נשמעו שני פיצוצים גדולים מול חופי עזה. לאחר מציאת החביות באשקלון ובאשדוד התברר כי מדובר בניסיון פיגוע משולב. לא ברור אם וכמה חביות נפץ נוספות שוגרו לעבר חופי ישראל.

במערכת הביטחון ובמשטרה מבקשים מאזרחים לנקוט במשנה זהירות באזור החוף, גם צפונית יותר לפלמחים. במידה ואתם מזהים חפץ חשוד על החוף או בקרבתו, התקשרו מיד למוקד 100 של המשטרה.

תחילת השבוע: דייג ערני מנע פיגוע

ביום ראשון בשעות הצהריים הגיעו לחוף אשקלון כוחות משטרה גדולים, לאחר שדייג ערני הבחין במטען ומיהר לדווח. "מצאתי חפץ חשוד", סיפר הדייג למוקדנית. "אני לא יודע מה זה, אבל כדאי לפנות את זה מפה".

השוטרים סגרו את החוף לכניסת אזרחים וחבלנים שהוזעקו לזירה החלו לבדוק את המטען וניטרלו אותו בהצלחה.על פי ההערכות, המטען היה מיועד למטרת פיגוע בכלי שיט של צה"ל או בספינת דיג גדולה.

מספר שעות מאוחר יותר התגלה מטען נוסף בחוף הקשתות באשדוד, שככל הנראה הכיל קילוגרמים של חומר נפץ ונסחף אף הוא מחופי עזה. על פי ההערכות מי שעומד מאחורי ניסיון הפיגוע הם גורמים מארגון הג'יהאד האיסלאמי בשיתוף "גדודי חללי אל-אקצה".

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?