מחמוד א-זהאר: המו"מ לשחרור שליט בקיפאון מוחלט

האם עסקת שליט בקיפאון מוחלט? בכיר חמאס א-זהאר טוען שכן. "אין תיווך מצרי ולא שום תיווך אחר", אמר בראיון ל-BBC ביון הגרמניים. בשבוע שעבר פרסם העיתון הגרמני דר שפיגל כי הגרמנים מאבדים את סבלנותם מהתנהלות ישראל

אין התקדמות בעסקת שליט: אחד מראשי חמאס מחמוד א-זהאר אומר הבוקר כי המשא ומתן לשיחרורו של החייל החטוף גלעד שליט - בקיפאון מוחלט.

בראיון לרשת הטלוויזיה הבריטית ה-BBC אמר א-זהאר כי "אחרי התערבות של נתניהו בעצמו, היה עיכוב גדול במגעים, לכן הכול כעת עצר. אין תיווך מצרי ולא שום תיווך אחר", אמר בכיר חמאס שחזר והדגיש את טענתו, "לחלוטין אין".

השבועון הפופולרי "דר שפיגל" דיווח בשבוע שעבר כי מפי מקורות גרמניים "סירובה של ישראל לחתום על ההבנות", היא שגרמה לכשלונן. "נתניהו צפוי היה לחתום על ההסכם בחג המולד אך סירב, למרות שתנאי ההסכם נידונו במשך חודשים והוא אמר שהם מקובלים עליו", אמרו מקורות גרמניים לעיתון. "במקום לחתום על ההסכם עליו שקדו נתניהו ושליחיו למשא ומתן, ראש ממשלת ישראל הציג תנאים חדשים לחלוטין - להם התנגד הצד הפלסטיני בעבר".

בגרמניה, על פי הדיווח בעיתון, מאוד לא אהבו את התנהלותו של נתניהו בסבב השיחות האחרון, וזאת בלשון המעטה. גורמים בשירותי הביון הגרמני אף טענו כי התנהגותו של ראש ממשלת ישראל פגעה במוניטין של שירותי הביון, שנתפסים אמינים ובעלי שם בעולם כולו, במיוחד בכל הנוגע לתיווך במגעים בין צדדים ניצים. כבר בעבר הביעו מדינות רבות בעולם את הערכתן על התנהלותו של המתווך הגרמני, איש שירותי הביון, בעסקאות חילופי השבויים בין ישראל לחיזבאללה.

בחמאס עוד לא השיבו

הדיווח מה"דר שפיגל" מהווה למעשה ביקורת פומבית ראשונה של הגרמנים על התנהלותה של ישראל במשא ומתן. עד כה טענו בישראל כי האשמות החמאס בכלי התקשורת כי היא זו שמעכבת את העסקה הן שקריות, אך כעת גם הגרמנים מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל. עם זאת, בגרמניה עדיין ממתינים גם לתשובתו הרשמית של החמאס בעסקה.

בארגון עדיין חוששים מלומר "לא" גורף, ומעדיפים להרוויח זמן בהמשך ההתייעצויות בדמשק. בישראל טוענים כי "כבר הבינו את הרמז ממזמן", ובעצם הסחבת של הארגון במתן תשובה רשמית וגורפת, ההערכות הן שתשובת הארגון להסתייגויותיה האחרונות של ישראל בעסקה - תהיה שלילית. 

חמאס: המו"מ על שליט נמשך, נתניהו אחראי לכשלונו