תשובת ישראל לאו"ם: קצינים בכירים טופלו משמעתית

מפקד אוגדת עזה תא"ל אייזנברג ומפקד חטיבת גבעתי אל"מ מלכא סיכנו חיי אדם במהלך מבצע "עופרת יצוקה" - כך נכתב במסמך שהעבירה ממשלת ישראל לאו"ם, בתגובה לדוח גולדסטון. בצה"ל מדגישים: "המסמך מוכיח שישראל החלה לתחקר עצמה מיד לאחר סיום המבצע"

"הקצינים סיכנו חיי אדם". עופרת יצוקה (חדשות 2)

הליכים משמעתיים נגד קצינים בעקבות "עופרת יצוקה": ממשלת ישראל העבירה ביום שישי דוח לאו"ם בתגובה לדוח ועדת גולדסטון, בו נכתב כי מפקד אוגדת עזה תא"ל אייל אייזנברג ומפקד חטיבת גבעתי לשעבר אל"מ אילן מלכא טופלו משמעתית בעקבות אירועי עופרת יצוקה.

עיתון "הארץ" מפרסם הבוקר כי על פי הדוח, סיכנו שני המפקדים חיי אדם כשאישרו ירי פצצות זרחן אל מתחם ארגון אונר"א ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". האירוע שתוחקר קרה ב-15 בינואר, יומיים לפני סיום המבצע, כאשר נורו הפצצות  ונחתו במתחם ארגון אונר"א בדרום הרצועה, בגזרה בה פעלו כוחות גבעתי בעיקר. המתחם של אונר"א היה בין כוח צה"ל לבין עמדות החמאס ומפגיעתו נפצע עובד הארגון ושני פלסטינים נוספים. כמו כן, נזק נגרם למבנה.

צה"ל: לא מדובר בירי זרחן

במסמך שהעבירה ישראל מפורט כי שני הקצינים טופלו משמעתית על-ידי אלוף פיקוד דרום, האלוף יואב גלנט, לאחר שצוות מטכ"לי מצא ש"חרגו מסמכותם ובכך סיכנו חיי אדם". עוד נכתב בדוח כי כי שני הקצינים הוענשו משמעתית לאחר עליית הממצאים מן הוועדה המטכ"לית.

על פי הפרסום, צה"ל מסר בתגובה כי "הדוח של ישראל מוכיח כי צה"ל החל לתחקר את עצמו מיד לאחר סיום המבצע, בלי קשר לוועדה כזו או אחרת". בנוסף, מבהירים בצה"ל כי "לקציני צה"ל לא נרשמה הערה פיקודית בנוגע לשימוש בתחמושת המכילה זרחן, אלא בגין חריגה מההוראות בנוגע לירי ארטילרי בקרבת אזור מיושב, הגם שלא ידוע על נפגעים באירוע המדובר".