גרמניה נגד ישראל: "מכשילה את עסקת שליט"

לא רק בחמאס: בצעד חריג, תוקפים שירותי הביון הגרמניים בחריפות את התנהלותו של רה"מ נתניהו בעסקת שליט. "הוא היה צריך לחתום על העסקה בחג המולד, אך פתאום הציג תנאים חדשים". בגרמניה רואים בהתנהלות "פגיעה במוניטין של שירותי הביון". עם זאת, בגרמניה ממתינים גם לתשובת חמאס בעסקה

מאבדים את הסבלנות: בגרמניה אומרים כי השיחות לשחרורו של גלעד שליט לא הניבו עד כה דבר, וכי הן על סף כישלון. השבועון הפופולרי "דר שפיגל" מדווח מפי מקורות גרמניים, כי "סירובה של ישראל לחתום על ההבנות", היא שגרמה לכשלונן. הם תלו את התנהלות ראש הממשלה נתניהו במגעים כמפתח להצלחתן.

"נתניהו צפוי היה לחתום על ההסכם בחג המולד אך סירב, למרות שתנאי ההסכם נידונו במשך חודשים והוא אמר שהם מקובלים עליו", אמרו מקורות גרמניים לעיתון. "במקום לחתום על ההסכם עליו שקדו נתניהו ושליחיו למשא ומתן, ראש ממשלת ישראל הציג תנאים חדשים לחלוטין - להם התנגד הצד הפלסטיני בעבר".

בגרמניה, על פי הדיווח בעיתון, מאוד לא אהבו את התנהלותו של נתניהו בסבב השיחות האחרון, וזאת בלשון המעטה. גורמים בשירותי הביון הגרמני אף טענו כי התנהגותו של ראש ממשלת ישראל פגעה במוניטין של שירותי הביון, שנתפסים אמינים ובעלי שם בעולם כולו, במיוחד בכל הנוגע לתיווך במגעים בין צדדים ניצים. כבר בעבר הביעו מדינות רבות בעולם את הערכתן על התנהלותו של המתווך הגרמני, איש שירותי הביון, בעסקאות חילופי השבויים בין ישראל לחיזבאללה.

בחמאס עוד לא השיבו

הדיווח מה"דר שפיגל" מהווה למעשה ביקורת פומבית ראשונה של הגרמנים על התנהלותה של ישראל במשא ומתן. עד כה טענו בישראל כי האשמות החמאס בכלי התקשורת כי היא זו שמעכבת את העסקה הן שקריות, אך כעת גם הגרמנים מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל. עם זאת, בגרמניה עדיין ממתינים גם לתשובתו הרשמית של החמאס בעסקה.

בארגון עדיין חוששים מלומר "לא" גורף, ומעדיפים להרוויח זמן בהמשך ההתייעצויות בדמשק. בישראל טוענים כי "כבר הבינו את הרמז ממזמן", ובעצם הסחבת של הארגון במתן תשובה רשמית וגורפת, ההערכות הן שתשובת הארגון להסתייגויותיה האחרונות של ישראל בעסקה - תהיה שלילית. 

חמאס: המו"מ על שליט נמשך, נתניהו אחראי לכשלונו