התקדמות בעסקת שליט? משעל יוצא לקהיר

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, צפוי להגיע השבוע למצרים ולדון עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן בעסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט - כך מדווח היום עיתון בקטאר. "המשא ומתן לא כשל, אך מטבע הדברים היו בו עליות וירידות", אומר נציג חמאס בלונדון

אחרי כשלון סבב השיחות הקודם - שוב התקדמות במו"מ עסקה לשיחרורו של גלעד שליט? ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, צפוי להגיע השבוע למצרים ולדון עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן בעסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט - כך מדווח הבוקר העיתון "א-שרק", הרואה אור בקטאר. על פי הדיווח, משעל צפוי להגיע בראש משלחת רמת-דרג של הארגון מדמשק, ולדון בעניינים נוספים עם הבכירים המצריים.

"מטרת הביקור הרשמית היא התנצלות על הרג החייל המצרי אחמד שעבאן לפני כשבועיים", אמרו גורמים בכירים בחמאס לעיתון הקטארי.

עוד דווח, כי בכוונתו של משעל לנסות ולפייס את המצרים הזועמים בשבועות האחרונים על החמאס, מאז החלו העימותים לאורך הגבול בין פעילי הארגון לחיילים המצרים, השוקדים בימים אלו על בניית גדר הפלדה לאורך ציר פילדלפי. בקהיר כועסים מאוד גם על התנהלות הארגון במאמצי הפיוס מול הפת"ח. השבועות האחרונים אופיינו בהתקררות נוספת ביחסים הרעועים גם כך בין שני הצדדים.

"ידונו בעניין מהותי - והוא סוגיית האסירים"

נראה כי משעל ואנשיו גם ינסו לראות כיצד ניתן לרשום התקדמות נוספת במגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. "משעל ידון עם הבכירים המצריים בעניין מהותי והוא סוגיית האסירים", אמרו הגורמים בארגון לעיתון.

בחמאס גם מתעקשים בימים האחרונים להשיב את הנושא לסדר היום הציבורי, באמצעות התבטאויות של בכירים בארגון בכלי התקשורת. בראשית השבוע שב והדגיש הארגון כי לא תהיה עסקה בכל מחיר. "לא נחשוף את פרטי העסקה, אך ניתן לומר כי היא דורשת עוד זמן", אמר אוסמה חמדאן, נציג חמאס בלבנון.

"המשא ומתן לא כשל, אך מטבע הדברים היו בו עליות וירידות. חמאס היא לא זו שהציבה מכשולים בפני המאמצים שהשקיע המתווך הגרמני למען השלמת העסקה". לדבריו, "גם הרחוב הפלסטיני מתנגד לעסקה בכל מחיר". בניסיון להשיב את הלחץ על ממשלת ישראל, הוסיף חמדאן: "גלעד שליט יראה אור אך ורק ברגע בו יקבל נתניהו את תנאי ההתנגדות. נתניהו הוא היחיד שיישא באחריות להצבת המכשולים בפני השלמת העסקה, אם ידחה את התנאים".

חמאס: המו"מ על שליט נמשך - נתניהו יישא באחריות לכישלון

חאלד משעל: נעביר את תשובתנו למתווך בימים הקרובים

הווידאופדיה: גלעד שליט