אחרי "משבר הנזיפה": ברק יצא לטורקיה

שר הביטחון אהוד ברק יצא הבוקר לביקור שתוכנן מראש בטורקיה, בניסיון "למזער נזקים" ביחסים בין שתי המדינות בשל המשבר המדיני בעקבות "שיחת הנזיפה" המתוקשרת שערך סגן שר החוץ דני איילון לשגריר טורקיה בישראל. ברק ייפגש עם מקבילו הטורקי ועם שר החוץ - אולם לא עם רה"מ ארדואן או עם הנשיא הטורקי

שר הביטחון אהוד ברק יצא הבוקר לביקור בטורקיה, שבוע אחרי המשבר שהעיב על היחסים בין שתי המדינות וכמעט הביא לפיצוץ ביחסים להחזרתו של שגריר טורקיה בישראל בחזרה למדינתו. במהלך הביקור, שתוכנן זמן רב מראש, ייפגש ברק עם עמיתו שר ההגנה הטורקי, עם שר החוץ במדינה ועם הרמטכ"ל הטורקי.

במוקד השיחות –  חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולסוריה, והיחסים הביטחוניים בין ישראל לטורקיה. בין היתר ינסה ברק לקדם את עסקת מכירת המל"טים למערכת הביטחון הטורקית. נשיא טורקיה עבדאללה גול, וראש הממשלה רג'ב טאיפ ארדואן, לא ייפגשו עם ברק בביקורו זה.

דני איילון: "לא חשבנו שיעשו מזה סיפור"

אתמול התארח בתכניתנו "פגוש את העיתונות" סגן שר החוץ דני איילון, שניסה להסביר מדוע נהג כפי שנהג. "זה היה שבוע מרתק, שבוע קשה, אבל לא מן הקשים. עוד יהיו שבועות קשים וצריך להתמודד עם זה", אמר איילון. "הייתה כאן תקלה טכנית במסגרתה הוקלטו דברים שלא היו אמורים להיות מוקלטים - ועל זה אני לוקח אחריות. אני חושב שזה נראה אידיוטי, זה לא היה צריך לקרות אך משזה קרה - ניהלנו משבר והתוצאה סבירה".

אילון הסביר מה הוביל לשיחת הנזיפה אליה הוזמן השגריר, כשהרקע לכך הוא אותו סרט שטנה טורקי המציג את חיילי צה"ל כקוצרי איברים. "קודם כל יושבים ומחליטים מה לעשות", מסביר אילון. "בוחנים את כל האפשרויות בצורה מאוד מסודרת. הוחלט להזמין את השגריר לשיחה איתי, דרג ביניים גבוה יותר מפעמים קודמות, לשיחת נזיפה".

סגן שר החוץ הבהיר כי תוכנן מראש לא להגיש כיבוד ולא ללחוץ ידיים, "וזה לגיטימי", כלשונו. "לא תוכנן מראש שהוא יישב נמוך, כשנכנסנו לחדר ראינו את מבנה מהחדר ועשינו מזה קצת צחוק - לא חשבנו שיעשו מזה סיפור", אמר אילון והדגיש - "המצב האופטימאלי היה שזו תהיה תמונה ללא סאונד".

"הייתי קורא לזה התפרקות קומית"

"המסר היה צריך להיות מסר תקיף. לא הייתה פה זחיחות שלי, הייתי קורא לזה התפרקות קומית. המטרה לא הייתה להשפיל אלא להעביר מסר", אמר איילון שציין כי היו כאלה שאמרו לו ולצוותו שהשגריר הטורקי לא חש מושפל עד שהתקשרו אליו מהתקשורת לשאול על כך. עוד אמר אילון, כי התמונה הזו כוונה לטורקים אחרי שכבר שנה וחצי הועברו להם מסרים עדינים.

אילון אמר כי לחוסר כבוד כלפי ישראל יש תג מחיר ואיים, כי אם טורקיה לא תפסיק עם שידור המסרים האנטי ישראליים בסדרה ויחול משבר נוסף, ישראל תשקול לגרש את השגריר הטורקי. בהמשך אמר אילון כי "אם תהיה פגיעה בישראל, לא רק על ידי טורקיה - נשקול גירוש שגרירים".

"זובור" לטורקיה - סיקור מיוחד:

דני איילון בפגוש את העיתונות

ישראל התנצלה - השגריר לא יוחזר

"לא נסבול הערות אנטישמיות מטורקיה"

אילון: "תם עידן ההתרפסות"

מול המצלמות: כך השפילה ישראל את שגריר טורקיה