חמאס: המו"מ על שליט נמשך - נתניהו יישא באחריות לכישלון

בארגון מתעקשים להשאיר את נושא העסקה על סדר היום: בראיון ליומון "אל-חייאת", אומר אחד מבכיריו אוסמה חמדאן: "כל עוד יש שבוי - המו"מ נמשך". לדבריו, גם הרחוב הפלסטיני בעד עסקה - אך לא בכל מחיר. על נתניהו: "היחיד שיישא באחריות לכשלון המגעים"

בחמאס ממשיכים לנסות ולהשאיר את נושא העסקה לשחרורו של גלעד שליט על סדר היום, אך שבים ומדגישים היום: רק היענות לדרישתנו תביא לשחרורו של החייל החטוף. בראיון ליומון הלונדוני "אל-חייאת", אומר בכיר הארגון אוסמה חמדאן: ""כל עוד יש בידינו שבוי, המשא ומתן נמשך. אנחנו מנהלים שיחות על מנת להשלים את העסקה ולשחרר את האסירים בבתי הכלא הישראליים".

"לא נחשוף את פרטי העסקה, אך ניתן לומר כי היא דורשת עוד זמן", אמר חמדאן. "המשא ומתן לא כשל, אך מטבע הדברים היו בו עליות וירידות. חמאס היא לו זו שהציבה מכשולים בפני המאמצים שהשקיע המתווך הגרמני למען השלמת העסקה". לדבריו, "גם הרחוב הפלסטיני מתנגד לעסקה בכל מחיר".

רוצים עסקה - ומהר

משעל. לא מוותר (רויטרס)
דבריו של חמדאן נשמעים לאחר כמעט שבועיים בהם ירדה העסקה לשחרורו של שליט מהכותרות, בעקבות דחייתו של חמאס את הסתייגויותיה של ישראל בסבב השיחות האחרון. עם זאת, כפי שהעריכו בישראל, מנסה כעת הארגון לשוב ולהשאיר את הנושא בכותרות, דבר המעיד על כוונתו בכל זאת להשלים את העסקה מהר ככל שניתן. בחמאס ניסו להבהיר כי ה"לא" הוא אינו חד משמעי, מחשש שישראל תדחה את השיחות למועד מאוחר יותר.

היום פונה הארגון ישירות לנתניהו, בניסיון להגביר את הלחץ על ראש הממשלה. "גלעד שליט יראה אור אך ורק ברגע בו יקבל נתניהו את תנאי ההתנגדות", אמר חמדאן. "נתניהו הוא היחיד שיישא באחריות להצבת המכשולים בפני השלמת העסקה, אם ידחה את התנאים".

בישראל ממשיכים לעקוב גם אחר ניסיונות הפיוס המתמשכים בין הפת"ח לחמאס, בתיווך סעודי. שלא מן הנמנע, שהצלחה במאמצי הפיוס הללו עשויה להשפיע גם על המגעים לשחרורו של שליט.