נכשל נסיון התנקשות בשגריר ישראל בירדן

מטען צד הופעל אחה"צ לעבר שיירה של דיפלומטים ישראלים בירדן, שיצאה משגרירות ישראל בעמאן בדרכה לישראל. כ-20 ק"מ מגשר אלנבי התפוצץ המטען - ככל הנראה באופן חלקי ולא באופן מלא, וכך למרבה המזל לא היו נפגעים. השגריר עצמו לא היה בשיירה, שהופנתה לבסיס צבאי ירדני. בשלב זה לא ברור איזה ארגון אחראי לפיגוע

שיירה של כלי רכב דיפלומטיים ישראלים, ובהם 4 מאנשי השגרירות ו-2 מאבטחים ישראלים, הותקפה אחר הצהריים בירדן. לעבר השיירה הופעל מטען צד כ-20 ק"מ מגשר אלנבי. למרבה המזל איש לא נפגע ונגרם נזק בלבד לכלי הרכב.

השיירה יצאה משגרירות ישראל בעמאן בדרכה לישראל, ובה שני כלי רכב. המטען התפוצץ ככל הנראה באופן חלקי ולא באופן מלא, ולכן למרבה המזל לא היו נפגעים. שני כלי הרכב ניזוקו בצורה קלה בלבד. השגריר עצמו, דניאל נבו, לא היה בשיירה שהותקפה, אולם ללא ספק היה המטרה לפיגוע - שהסתיים בהרבה מזל.

כלי הרכב הישראלים הופנו לאחר פיצוץ המטען לבסיס צבאי ירדני, עד שיהיה ברור כי הסכנה חלפה. רק לאחר מכן המשיכה השיירה בדרכה לישראל. על פי החשד, מבצעי הפיגוע הכירו היטב את שגרת הפעילות של הדיפלומטים הישראלים בירדן, וניסו לפגוע בשגריר עצמו - ללא הצלחה. כוחות הביטחון הירדניים סגרו את איזור הפיצוץ ומשתפים פעולה בצורה מלאה בחקירת האירוע החמור עם כוחות הביטחון בישראל.

לא ברור מי אחראי לניסיון הפיגוע

במשרד החוץ מכונסת בשעה זו התייעצות דחופה של אנשי המשרד בעקבות הדיווחים מירדן. לא ברור בשלב זה מי אחראי לניסיון הפיגוע, ואף ארגון טרור עדיין לא נטל אחריות.

גורמים בישראל אומרים כי הירדנים יצטרכו לתת תשובות לסוגיית גורמי הטרור שהצליחו לחדור לירדן. עד כה נחשבה הממלכה לאחת ממדינות ערב הבטוחות יחסית, ובהן נוכחות בטחונית חזקה.

בישראל רואים את הפיגוע בחומרה רבה, ומסר ברוח הזו הועבר לירדנים. במשרד החוץ אומרים שמדובר, עם כל הצער שבדבר, כחלק מהפעילות הישראלית הדיפלומטית בירדן. "זה יותר דומה לשירות צבאי מאשר לשירות דיפלומטי", אמר הערב גורם במשרד החוץ.

בשבועיים האחרונים היו כמה וכמה התרעות על אפשרות של פגיעה באנשי השגרירות, ולכן העלו בירדן את הכוננות ואת רמת האבטחה סביב השגרירות וסביב יעדים פוטנציאליים נוספים. למרבה המזל, היום זה נגמר ללא נפגעים.

דיווח: משטרת ירדן עצרה חשוד במעורבות בפיגוע

כלי תקשורת ערבים דיווחו כי כמה שעות לאחר הפעלת המטען כנגד שיירת המכוניות של השגרירות הישראלית נעצר נהג מונית מקומי בחשד למעורבות בפיגוע. יש להדגיש כי עד לשעה זו לא התקבל כל אימות לדיווח, וגורמים בישראל מטילים בו ספק רב.

הווידאופדיה: הטבח באי השלום

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, ניר דבורי, אודי סגל ואהוד יערי