תחקיר מות לוחם השייטת: "תאונה נדירה בגלל הרעלת חמצן"

מפקד חיל הים קיבל היום את ממצאי צוות הבדיקה המיוחד שחקר את נסיבות מותו של לוחם השייטת סמ"ר גל אזולאי ז"ל, שנהרג בחודש שעבר בתאונת צלילה סמוך לנמל אשדוד. "מדובר בתאונה נדירה מאוד", נכתב בדוח. "נמצא ליקוי בנוהל ההצלה מתחת למים". מפקד חיל הים: לרענן נהלים

בצה"ל השלימו היום את תחקיר נסיבות מותו של לוחם השייטת, סמ"ר גל אזולאי ז"ל, במהלך אימון צלילה בחודש שעבר. צוות הבדיקה המיוחד שהוקם לבדיקת התאונה, הגיש היום את ממצאיו למפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום, ומהם עולה כי אזולאי ז"ל טבע כתוצאה מהרעלת חמצן.

"תאונה זו נדירה מאוד במתווה הצלילה אותו ביצע סמ"ר אזולאי ז"ל", נכתב בממצאים. מדובר בתופעה רפואית שמקורה בצלילה עם מערכת חמצן סגורה. עוד עולה מהבדיקה כי לסמ"ר אזולאי לא הייתה כל בעיה בריאותית, וכן נפסלה האפשרות כי מדובר בכשל בציוד.

יודגש כי טרם התקבלו ממצאי חקירת מצ"ח בעניין מותו של גל ז"ל וכן הדוח הפתולוגי המלא של נתיחת גופתו.

ליקוי בביצוע נוהל ההצלה מתחת למים

"הוועדה מצאה ליקוי בביצוע נוהל ההצלה מתחת למים, שנעשה בדקות הראשונות של האירוע בתוך המים, דבר שהוביל להמתנה של מספר דקות עד שהוגש סיוע רפואי לגל", נכתב בתחקיר.

בעקבות המלצת ועדת הבדיקה, הנחה מפקד חיל הים לבדוק ולשפר מספר נהלי צלילה הקיימים בחיל. היום הוא ומספר קצינים בכירים משייטת 13 הגישו למשפחה השכולה את מסקנות הוועדה.  

סמ"ר גל אזולאי (19) מזכרון יעקב, נהרג בליל ה-7 בדצמבר, בתאונת אימונים בסמוך לנמל אשדוד. חקירת האירוע העלתה כי במהלך אימון צלילה שגרתי הבחין שותפו של הלוחם לצלילה ביחידת הקומנדו של חיל הים כי הוא במצוקה וניסה לחלץ אותו מהמים.

לאחר ניסיונות החייאה שנערכו לו בחוף, קבע רופא צבאי את מותו של החייל. גל אזולאי ז"ל צלל במסגרת אימון צלילה שגרתי של צוות חניכים במסלול ההכשרה של שייטת 13.  

הווידאופדיה: אסון השייטת