בכיר ישראלי לשעבר: אירן רחוקה מהגרעין ואינה מסוכנת

ויכוח בצמרת המודיעין: תא"ל (במיל') עוזי עילם, לשעבר מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית וראש מפא"ת, אמר היום לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית כי אירן רחוקה "7 שנים לפחות" מהשלמת היכולת הגרעינית שלה. הדברים נאמרו על רקע דבריו של ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, שאמר כי אירן תוכל לבנות עד סוף השנה מתקן גרעיני אחד לפחות

הכור הגרעיני בבושהר (חדשות 2)

המנכ"ל לשעבר של הוועדה לאנרגיה אטומית במשרד ראש הממשלה מתייחס לאיום האירני וטוען כי אירן "רחוקה מאוד מאוד מבניית היכולת הגרעינית שלה" - כך מדווחת היום רשת "פוקס ניוז" האמריקנית.

הדובר, תת אלוף (במיל') עוזי עילם, שימש בעבר גם כראש המנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות במשרד הביטחון ופיקח מתוקף תפקידיו השונים על נושא הנשק הגרעיני. לדברי עילם, ייתכן ולאירן ייקח קרוב לשבע שנים כדי לייצר נשק גרעיני.

לאחרונה טען ראש אגף המודיעין בצה"ל האלוף עמוס ידלין בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי אירן תוכל, כל הנראה עוד השנה, לבנות לפחות מתקן גרעיני אחד. ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר לאחרונה מספר פעמים על האמירה כי ישראל "לא תסבול" אירן גרעינית.

מתגבשת חזית נגד אירן

בשבוע שעבר התבטא בנושא סגן שר החוץ דני איילון , שאמר כי בקרוב מאוד יגיב העולם להתנהלות של אירן בנושא הגרעין והבטיח סנקציות בתוך חודש. בשבת תרבות שנערכה בתל אביב אמר איילון: "לא בטוח שהמשטר באירן כיום יהיה המשטר בעוד שנה".

מי שכיהן בעבר כשגריר ישראל בארצות הברית רמז כי ייתכן ומאחורי הקלעים מתגבשת קואליציה שמתכוונת להגיב בקרוב לסירובה של אירן לשתף פעולה עם המערב. "העולם מתגבש נגד הגרעין האירני", אמר איילון. "בתוך חודש נראה סנקציות נגד אירן. ככל הנראה יש הסכמה בין וושינגטון, בייג'ין ומוסקבה כי אירן גרעינית היא הרס הסדר העולמי הקיים".