חלוץ על מכתבי האיום על ברק: "להיזהר מרצח רבין הבא"

שנה אחרי עופרת יצוקה, מתייחס הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ לתוצאות המבצע, לאיומים על שר הביטחון אהוד ברק וגם על הסרבנות הגואה בצה"ל. "מסתבר שלא כולם שותפים לדעה שיש לקבל את המשטר הדמוקרטי כפי שהוא. אני מקווה שמדובר בבודדים - ולא בקבוצה", הוא אומר בדאגה. על הירי מעזה: "רק מעיד על סיר הלחץ בו נמצאת הרצועה"

"במזרח התיכון אין שקט כבר 62 שנים. עלינו להתפכח ולהבין שזו המציאות שבה אנו חיים", כך אומר הערב הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') דן חלוץ, בתגובה לחידוש ירי הרקטות לעבר שטחי ישראל. "יש ירידה דרסטית בהיקף הירי מהרצועה, ושגרת החיים חזרה למצב טוב יותר מאשר הייתה לפני מבצע 'עופרת יצוקה'", הוא מוסיף בראיון מיוחד.

חלוץ אינו מתרגש מחידוש הירי לעבר ישראל. "אני חושב שלשפוט את המצב בגלל 10 פצצות מרגמה זה לא מקצועי ולא נכון", הוא טוען. "זה רק משקף את סיר הלחץ שיש בעזה. ההרתעה קיימת - בעוצמה". על מערכת "כיפת ברזל" הוא לא מרחיב במילים. "בהצלחה", הוא אומר. "אני מקווה שהיא תשרת את המטרה שלשמה היא פותחה".

על הסרבנות: "מקווה שמדובר בבודדים"

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם למכתבי האיומים על שר הביטחון אהוד ברק. "אנחנו, כאזרחים, צריכים להיות יראים מהרגע בו יתרחש רצן רבין הבא", הוא מזהיר. "מסתבר שלא כולם שותפים לדעה שיש לקבל את המשטר הדמוקרטי כפי שהוא. אני מקווה שמדובר בבודדים - ולא בקבוצה".

על תופעת הסרבנות בצבא, אמר חלוץ: "יש לנתק את מכתבי האיום על ברק לבין תופעת הסרנות. אני רוצה להאמין שלא סרבנים כותבים את המכתבים הללו". לדבריו, יש לקחת ברצינות כל סוג של סרבנות כבר בשלב זה, לפני שיהיה מאוחר מדי. "היום זו סרבנות מצד אחד, ומחר זו עלולה להיות סרבנות מצד אחר. אנחנו יכולים למצוא 1,001 סיבות לקבוצות של אנשים שלא יבצעו משימה רגישה כזו או אחרת".