בעקבות הירי: חיל האוויר פיזר כרוזים מעל רצועת עזה

תושבי רפיח דיווחו היום כי כלי טייס של חיל האוויר פיזרו עלוני אזהרה לתושבים המקומיים, זאת בתגובה לירי הפצמ"רים הבוקר לשטח ישראל. אחד מגולשי הפורומים הפלסטיניים אף סרק והעלה לרשת את אחד העלונים. "אל תשתפו פעולה עם פעילי הטרור", נכתב באחד מהם. גורם בצה"ל מסר כי הפעולה הייתה מתוכננת וללא קשר לירי היום

על רקע חידוש ירי פצצות המרגמה בשבועיים האחרונים, ששיאו הגיע הבוקר בירי שבעה פצמ"רים לעבר שטח ישראל, מדווחים הפלסטינים כי כלי טיס של חיל האוויר פיזרו עלונים באזור רפיח, ובהם אזהרה חמורה לתושבים המקומיים שלא ישתפו פעולה עם פעילי הטרור הפועלים משטחם. תושבי רפיח טוענים כי בכרוזים מטילה עליהם ישראל את מלוא האחריות לירי, וקוראת להם להתנגד לפעילות הטרור.

בפורומים וברשתות החברתיות הפלסטיניות נרשמת בשעות האחרונות פעילות ערה של גולשים המזהים עצמם כתושבי רפיח, המביעים חשש מפני תגובה ישראלית לירי הקסאמים. אחד הגולשים אף הרבה לעשות, יצא מביתו, אסף את אחד הכרוזים, סרק אותו בביתו והעלה אותו בתוך דקות לרשת, על מנת לשתף את חבריו בחוויות.

"ברגעים אלו חגים בשמי רפיח מטוסים ישראליים שהשליכו ברפיח כרוזים", כתב הגולש ואליו הצטרפו גולשים נוספים. בכרוזים נכתב כך, בערבית רהוטה: "המשך פעולות הטרור, הברחת הנשק וחפירת המנהרות מהווים מטרה לפעולות צבא ההגנה לישראל, אולם פעילי הטרור ממשיכים לפעול ממקום מגוריכם. אלו מהווים סכנה על חייכם, משפחתכם, ורכושכם".

בכרוזים נעשית גם פנייה לתושבי המקום שלא לשתף פעולה עם פעילי הטרור. "אל תשבו בחיבוק ידיים נוכח ניצולכם על ידי פעילי הטרור האלה", נכתב. "הם לא יעמדו לצדכם כאשר תיפגעו, או שרכושכם ייפגע". את הכרוז מסיימת פנייה נוספת בערבית - "שאו באחריות לעתידכם", וחתימה של צבא ההגנה לישראל.

גורם בצה"ל: זו פעילות שתוכננה מראש

7 פצמ"רים הבוקר. צילום ארכיון (חדשות 2)
מדובר צה"ל נמסר בתגובה לידיעה כי היום בשעות הבוקר הטיל צה"ל כרוזים מעל מספר מקומות ברצועת עזה. הכרוזים שבים ומזהירים כי אין להתקרב למרחק של פחות מ-300 מטר מגדר המערכת. המתקרבים מסתכנים בכך שכוחות צה"ל יפעלו להרחקתם ואף ישתמשו באש לשם כך. בנוסף הכרוזים מזהירים מפני שיתוף פעולה עם ארגוני הטרור.

גורם בצה"ל הדגיש בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי מדובר בפעילות שתוכננה מראש ולא כתגובה לירי הפצמ"רים הבוקר. בצה"ל אמרו במפורש כבר בעבר כי שיטת פיזור העלונים כבר הוכיחה עצמה לא פעם, והיא מהווה חלק מאכיפת חוקי המשפט הבינלאומי. גם במהלך מלחמת לבנון השנייה וכן במבצע "עופרת יצוקה", נהג צה"ל לפזר עלונים לתושבי הרצועה בטרם תקפו כלי טיס של חייל האוויר מטרות אזרחיות של חמאס וחיזבאללה.

ארגון "ועדות ההתנגדות העממית" הוא שנטל הבוקר אחריות לירי 7 פצצות המרגמה לעבר כרם שלום ויישובי עוטף עזה. במערכת הביטחון מעריכים כי הירי בוצע, בין היתר, בתגובה לחיסולו של בכיר מערך הרקטות של הארגון שלשום בתקיפת צה"ל בדרום הרצועה.

 רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?