ק"מ מגבול הצפון: 10 מטענים עם 300 ק"ג חומר נפץ

לפני יותר משבוע איתרו כוחות יוניפי"ל זירת ענק של מטעני חבלה ובהם כ-300 ק"ג חומרי נפץ קרוב מאד למטולה. להערכת גורמי ביטחון ישראלים, מדובר במטענים שהניח חיזבאללה, אך טענות אלו לא זוכות לתמיכה מצד יוניפי"ל. מנכ"ל משרד החוץ ייפגש היום בעניין זה עם מפקד יוניפי"ל

המטענים התגלו כקילומטר מגבול ישראל-לבנון. אילוסטרציה (חדשות 2)

האם זירת הצפון מתחממת? כוח יוניפי"ל בגבול הצפון איתר לפני כשבוע למעלה מעשרה מטעני חבלה בדרום לבנון, במרחק של קילומטר בלבד מהגבול עם ישראל - כך מדווח הבוקר עיתון "הארץ".

המטענים אותרו בליל של ה-26 בדצמבר, במהלך סיור שערך כוח מהגדוד הספרדי של הארגון שהבחין בדמויות חשודות חופרות בורות בקרקע סמוך ליישוב אל-חיאם. לאחר שהתקרבו הכוחות אל הדמויות החשודות - הן התרחקו מהאזור במהירות. בשלב הזה איתרו חיילי האו"ם את זירת המטענים במקום בו זוהו הדמויות.

לפי הערכות של גורמי ביטחון בישראל, מטעני החבלה ששוקלים ביחד כ-300 קילוגרם הגיעו מאירן או מסוריה והוטמנו במקום על ידי חיזבאללה, במטרה לפגוע בכוח צה"ל שינסה להיכנס לאזור.

בהודעת יוניפי"ל שפורסמה יום לאחר האירוע, נכתב כי הארגון פתח בחקירה בשיתוף פעולה עם צבא לבנון על מנת לערוך בירור באשר לסוג חומרי הנפץ וזהות מטמיניו. עם זאת, יש לציין כי בכירי יוניפי"ל לא טענו כי מדובר בגורמי חיזבאללה. "מדובר בהפרה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון, שאוסרת על החזקה או שימוש באמצעי לחימה מדרום לנהר הליטני בידי גורמים שאינם מורשים לכך", נכתב בהודעת הארגון.

פקידים בכירים בירושלים מסרו כי ישראל העבירה פנייה רשמית לאו"ם בעקבות האירוע, והבהירה כי היא סבורה שגורמי חיזבאללה הם שעומדים מאחורי האירוע, ולא אחרים - זאת למרות שבחודשים האחרונים נורו רקטות לישראל דווקא על ידי ארגון הג'יהאד העולמי. מנכ"ל משרד החוץ יוסי גל ייפגש היום עם מפקד יוניפי"ל הגנרל קלאודיו גרציאנו כדי לדון בפרטי האירוע.