במהלך האימון: הצנחנים ירו על חברם שנרדם

שבועיים לאחר האסון באימון ברמת הגולן, שוב כמעט תאונת אימונים נוספת: חיילי חטיבת הצנחנים, שיצאו לתרגולת של אש חיה במהלך אימון, הבחינו לפתע כי בטווח האש שוכב וישן אחד מחברם. רק בנס הוא לא נפגע. גורם צבאי: "אירוע חמור, איך אף אחד לא שם לב?". דובר צה"ל: לקחי התחקיר יילמדו

אף אחד לא הבחין בהסתערות על החייל שנרדם (דו"צ)

תקרית בטיחותית חמורה הסתיימה רק בנס בחטיבת הצנחנים: חיילים שתרגלו ירי באש חיה לא הבחינו בחברם שנרדם בתוך טווח האש - וברגע האחרון חדלו מהתרגיל, כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב". על פי ממצאי התחקיר שמפרסם העיתון, עדיין לא ברור כיצד קרה שנרדם החייל בתוך טווח האש בו פעלו חבריו באישור מפקד המחלקה.

האירוע החמור התרחש השבוע, במהלך שבוע אימונים מפרך בבסיס ההדרכה של החטיבה. על פי עדותם של מספר חיילים, החל האימון על "יבש", ולאחר מכן עברו החיילים לאימון באש חיה. אחת החוליות החלה להסתער לעבר היעד ופתחה באש באישור מפקד המחלקה. לפתע גילו, כי אחד החיילים שכב במקום, בטווח הירי, ונרדם מבלי שאף אחד יבחין בכך.

גם המשטרה הצבאית מעורבת

כעת נבדק כיצד מפקד המחלקה לא בדק את מספר החיילים בתום התרגיל היבש, וכיצד אף אחד מהחיילים לא זיהה כי הם יורים על חברם שישן באותו הזמן. אחד החיילים צוטט בעיתון באומרו: "לא ברור איך הוא נרדם. זה יכול היה להסתיים באסון".

קצינים בכירים בחטיבת הצנחנים הגדירו את האירוע "חמור ביותר", ופתחו בתחקיר נרחב שבו לוקחים חלק כל חיילי המחלקה ומפקדים בגדוד. כמו כן, הורה מפקד החטיבה, אל"מ אהרון חליוה, להעביר את פרטי האירוע למצ"ח. מדובר צה"ל נמסר: "האירוע המדובר התרחש במהלך אימון בבסיס האימונים החטיבתי של הצנחנים, ומתוחקר על ידי מפקד החטיבה. לקחי התחקיר יילמדו ביסודיות".

רק לפני כשבועיים נהרג רב"ט מור כהן, חייל בן 18 מגדוד 12 בגולני, במהלך תאונת אימונים קטלנית ברמת הגולן. כהן, תושב עפולה עילית, נפגע בראשו מקליע שירה אחד מחבריו ונפצע אנושות בראשו. במהלך האימון, שהתקיים במתקן לוחמה בשטח בנוי בזעורה שברמת הגולן, בוצעה תרגולת הכולל ירי חי.

במהלך התרגולת חדר כדור את קיר מבנה האימונים ואת אמצעי הבטיחות, יצא מצידו השני ופגע בראשו של החייל. לאחר המקרה פונה החייל במסוק לבית החולים בקרית שמונה, אך הוא מת מפצעיו במהלך הפינוי.