סוכן המוסד שכמעט גרם למלחמה מדבר לראשונה

פרשת "המידע הכוזב" ששתל סוכן המוסד יהודה גיל, עוררה סערה גדולה לפני עשור וכמעט הביאה למלחמה של ממש עם הסורים. גיל ריצה מאסר ממושך על ריגול וגניבה, ועכשיו הוא מדבר לראשונה ותוקף את בכירי המוסד. צפו בראיון הבלעדי

יהודה גיל נחשב לאחד מסוכני המוסד הבכירים של ישראל ומומחה לגיוס מקורות. דורות של מפעילי סוכנים במוסד התחנכו לאורו. בשנת 1974 הצליח גיל לגייס קצין סורי לטובת מסירת מידע לישראל, לאחר ששני ניסיונות קודמים בארגון לגייס אותו כשלו.

הקצין הסורי הזה הפך לאחד המקורות הבכירים של ישראל על המתרחש בזירה הסורית כשגיל הוא מפעילו היחיד, ואפילו כשגיל פרש לגמלאות הוא שמר על מקור המידע הסורי הבכיר והמשיך בקשר עמו. אלא שרק כעבור שנים התבררה האמת המרה: מפעיל הסוכנים הבכיר "המציא" את המקור הסורי ומסר מידע כוזב בשמו.

במשך תשע שנים מאז השתחרר איש המוסד מהכלא, הוא לא הסכים לדבר. עכשיו הוא מוסר את גרסתו לראשונה. "עשיתי טעויות והודיתי בהן", אומר גיל. "אבל הן בשום פנים ואופן לא בקונטקסט שנאמר".

אז מה גרם לגיל לדבר דווקא עכשיו? לפני חודשיים יצא לאור הספר "שותף סוד" של מי שהיה אז ראש המוסד, דני יתום, ובו הוא מתייחס לראשונה לפרשת המידע הכוזב. "הקצין הסורי מיאן לרגל למען שירות ביון כלשהו", כתב ראש המוסד לשעבר. "גיל חשש שכשלונו יפגע בהילת הכל-יכול שנקשרה לדמותו ובקידומו, הסתיר את הדבר עד שנעצר, ובמשך 23 שנים שיטה והיתל בגופי המודיעין של ישראל, עם דיווחי כזב על צבא עוין - שכולם פרי המצאתו".

המלחמה שכמעט התחילה

גרסתו של גיל שונה לחלוטין. "דני יתום פרסם את הדברים כדי לפרסם את עצמו מבלי לבדוק ולאשר אותם", הוא טוען. "יש דברים שזה פשוט שקר, יש דברים שהם לא אמת צרופה, אלא המותאמת לצרכי הכותב ויש דברים מסולפים".

המידע שהעביר גיל "מפי" הגנרל הסורי הופץ בקהיליית המודיעין והגיע ישירות לראש הממשלה ולשר הביטחון. בתחילת שנות ה-90 התחיל לכרסם חשד בקרב בכירים במוסד - שהדיווחים שהעביר גיל כוזבים.

דני יתום החליט לפעול וגיל נעצר ונחקר. אז התברר שהעביר תוספות משלו על דוחות המקור הסורי. לפעמים, נטען במשפטו, מסר דברים שכלל לא אמר הקצין הסורי והיו יציר רוחו בלבד. בספטמבר 1996 גרמו הדיווחים לכך שצה"ל העלה את הכוננות בגבול הצפוני, בעוד סוריה קידמה כוחות משלה. המשבר החריף עד כדי כך שהיה חשש ממשי שתפרוץ מלחמה בין שתי המדינות.

ראש בראש מול יתום

גיל מצדו מכחיש שאי פעם כתב שפני סוריה למלחמה. "זה מעולם לא נאמר לי", הוא טוען. "הדבר ניתן להוכחה פשוט בבדיקת החומר הכתוב באיטלקית שנמצא במשרדי המוסד".

לדבריו, הכתבות נכתבו על ידי אנשי אמ"ן שהיו בצוות - ובמקרים מסוימים דיווחו דברים שלא אמר. "הערתי להם והם אמרו: לא, זה מתוך מידע מצטבר". עוד הוא מוסיף, כי ציין לפי מה שמסר לו הגנרל, שיש בתורת הלחימה הסורית "אפשרות של יציאה למלחמה מתוך תרגיל".

בשנת 1999 הורשע גיל בריגול וגניבה ונידון לחמש שנות מאסר. מאז ששוחרר הוא הסתגר בביתו ביישוב שקט במרכז הארץ. עכשיו יש לו משימה אחת: לפרק אחת-אחת את הטענות של יתום - ולהוכיח את חפותו.