חמאס: נגיש הצעה חלופית בעסקת שליט

חשש מכישלון המו"מ בעסקת שליט: בארגון חוששים שתשובה שלילית נחרצת תביא למבוי סתום, ומדגישים היום - "יש אלטרנטיבות". בכיר בארגון לעיתון "אל-חייאת": נשנה גישה, לא נצא לתקשורת כדי לפוצץ העסקה

לא, אבל לא סופי: בחמאס מאשרים הבוקר רשמית כי אכן דחו את הצעת ישראל בעניין עסקת שליט, אך מדגישים כי אין מדובר ב"לא גורף". בראיון לעיתון "אל-חייאת" הלונדוני, אומר הבוקר בכיר בארגון כי החמאס מתכוון "לנקוט באסטרטגיה חדשה במשא ומתן, ולהגיש הצעות חלופיות להצלחתו".

"קיימת הזדמנות גדולה להשלמת העסקה", אמר הבכיר לעיתון. "הלשכה המדינית של חמאס בדמשק החליטה בישיבתה האחרונה שלא להשיב בשלילה גורפת להצעה הישראלית. לא נצא לתקשורת ונשפיע על המשא ומתן, נמשיך במשא ומתן השקט על מנת להגיע לפתרונות הוגנים לשני הצדדים".

המקור שב והדגיש כי מהות המחלוקת בעסקה עודנה בעניין "מספר אסירים אותם ישראל מסרבת לשחרר, ומספר רב יותר אותם ישראל מתכוונת לגרש".

אותו המקור אף ציין כי בכירי הזרוע הצבאית של החמאס היושבים בבתי הכלא אינם שוללים את האפשרות להיות מגורשים, משום שהישארותם באזור מהווה סכנה לחייהם. "ברור לכל כי ישראל לא תאפשר להם לחיות בחופש, והערכתנו היא כי היא תשאף לחסל אותם או לעצור אותם", אמר בכיר בארגון לעיתון. "לכן, גירושם לתקופה מוגדרת עשוי להיות עדיף מבחינתם".

הערכה: "לא" של חמאס יביא לקיפאון במו"מ

השבוע דיווח העיתון "ידיעות אחרונות" כי בירושלים סבורים שתשובה שלילית של חמאס בעניין העסקה עלול להכניס את המגעים לשחרורו של שליט למבוי סתום. על פי הדיווח, בישראל טרם התקבלה כל תשובה רשמית מטעם חמאס להצעות שהועברו באמצעות המתווך הגרמני, וההערכה בירושלים היא כי גם אם החמאס ישיב תשובה שלילית - לא יהיה זה "לא" גורף, כדי לא לסתום את הגולל על המשא ומתן.

אולם, אותם הגורמים הוסיפו כי כל "לא" של החמאס הוא בבחינת תשובה שתחייב את ישראל לשוב ולשקול את המשך המשא ומתן. זאת ועוד - הרי שהמתווך הגרמני, הנמצא בימים אלו בחופשת חג המולד, עתיד לסיים בקרוב את תפקידו וזמן רב צפוי לחלוף עד לכניסתו של מתווך חדש.

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים בפייסבוק?

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

התקשורת הערבית והחמאס בעסקת שליט: כל מטאטא יורה 

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט