הצצה לבסיס הטילים הסודי של צה"ל

יחידת ניסויי הטילים של מדינת ישראל יושבת בפלמחים, ומשם משגרים אנשיה לחלל את הלוויינים הישראלים ועורכים ניסויים במערכות הנשק המתקדמות ביותר. צפו בביקור מיוחד באחד המקומות הסודיים ביותר בארץ

ברוכים הבאים לינ"ט - יחידת ניסויי הטילים ומרכז השיגורים לחלל. היוסטון של ישראל, אם תרצו. מאולם הפיקוד בבסיס חיל האוויר בפלמחים מבצעת מערכת הביטחון כל שיגור של לווין, כל ניסוי בטיל חדש.

מדובר ביחידה קטנה המונה מהנדסי אלקטרוניקה ואווירונאוטיקה, מתמטיקאים ופיזיקאים אשר אחראיים לבניית היכולת האסטרטגית של ישראל. כאן למעשה נבדקת כל מערכת לפני שהיא הופכת למבצעית.

החלטות גורליות

"אם אתה מחליט שאתה מוציא לפועל ניסוי או שיגור לווין וטעית - משמעות ההחלטה הרסנית", מסבירה סרן הילה חדד, מנהלת ניסויים ביחידה. מנהלת הניסוי היא זו שמנצחת על התזמורת המורכבת: מקבלת הנתונים מהחיישנים והמצלמות עד לקבלת ההחלטה על המשך הניסוי או השיגור.

לידה יושב קצין הבטיחות. מכיוון שבסיס פלמחים עטוף בסביבה אזרחים, כל טעות או תקלה עלולים לגרום לאסון. "טיל חץ מכיל טונות של חומר נפץ", מנמק אל"מ (במיל') ד"ר נח וולפסון, יו"ר ועדת הבטיחות האווירית לניסויים. "התמרון שלו מהיר בצורה בלתי רגילה. ארבע שניות טעות - והטיל נמצא איפה שאתה לא רוצה לראות אותו".

בינתיים כבר חושבים כאן על המלחמה הבאה: איך לשפר את יכולות מערכות ההגנה נגד רקטות וטילים. להגן על העורף של מדינת ישראל. "אנחנו נערכים לביצוע ניסויים עם ריבוי מטרות: קטנות, אנרגטיות ומתמרנות יותר", חושף סא"ל פולדי, מפקד יחידת ניסויי הטילים.