תיעוד מיוחד: כך נראתה השעה הראשונה של "עופרת יצוקה" - מהמרפסת בעזה

מסוקים ומטוסים באוויר, תימרות עשן וקולות נפץ: כך נראה גל התקיפה הראשון של חיל האוויר במבצע "עופרת יצוקה" - כפי שתועד ממרפסת של בניין בעזה. שנה בדיוק אחרי המבצע, מתפרסמים קטעי הווידאו הביתיים שלא שודרו מעולם. צפו בתיעוד הדרמטי

בדיוק שנה אחרי - התמונות יוצאות לאור: בעזה מציינים היום את יום השנה הראשון לפרוץ מבצע "עופרת יצוקה" באבל כבד. כדי להנציח את ה"אסון שהמיטה ישראל על הרצועה", מפרסמים בימים האחרונים תושבי הרצועה קטעי וידאו ביתיים - שלא שודרו מעולם - בהם מתועדות השעות הראשונות של התקיפה בעזה.

באותו בוקר של יום שבת ה-27 בדצמבר 2008, עם תחילת המתקפה האווירית הפתאומית, יצא תושב עזה למרפסת ביתו והחל לתעד את כלי הטייס של חיל האוויר תוקפים את מטרות החמאס בעזה באמצעות מצלמת וידאו ביתית.

בקטע הווידאו יוצא הדופן, עליו הוא מספר כי צולם בשעות התקיפה הראשונות של המבצע, נראים היטב עמודי העשן העולים מהיעדים שהותקפו, כשברקע קולות הנפץ, רעש המסוקים החגים בשמי הרצועה, הפיצוצים והירי הבלתי פוסק.

"האויב הציוני נכשל"

בסרטון מתועדות התקיפות השונות של מטות המשטרה של החמאס ומוסדות הממשל. בגל התקיפה הראשון של חיל האוויר נהרגו יותר מ-150 אנשי חמאס, כולל עשרות הרוגים בטקס סיום קורס קצינים של מנגנוני הביטחון של חמאס - שחוסלו על מגרש המסדרים.

לאחר שעבר עריכה נוספת, מתועדות בקטע המצורף גם פעולות הסיוע והחילוץ הראשונות של גורמי ההצלה מטעם חמאס - לאחר גל התקיפה הראשון.

ברצועת עזה פתחו היום את אירועי הזיכרון בצפירת דומייה שנמשכה דקה. ברחבי הרצועה התקיימו מספר עצרות, בהן נשאו דברים ראשי הארגון.

"האויב הציוני נכשל ביישום היעדים עליהם הכריז במלחמה", צוטט בהודעה מיוחדת שפרסם ראש הממשלה אסמעיל הנייה. בעזה קראו פעם נוספת להעמיד לדין את ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, את שר הביטחון אהוד ברק ואת שרת החוץ ציפי לבני. 

תיעוד: צילומים חדשים של חפירת מנהרות ברפיח

תיעוד: הקלות שבמעבר מעזה לרפיח