ישראל לחמאס: תנו לרופא לבדוק את גלעד שליט

רשת "אל-ג'זירה" מדווחת כי ישראל ביקשה מחמאס, באמצעות המתווך הגרמני, לאפשר העברת מצרכים שונים לגלעד שליט וכן להתיר לרופא לבדוק אותו. על פי הדיווח, מסרבת ישראל לשחרר 11 אסירים מרשימת החמאס וגם לקבוע מתי יותר לאסירים שיגורשו לחזור לארץ. עוזריו של המתווך הגרמני יגיעו לדמשק בשבוע הבא

היערכות לקראת עסקה? רשת הטלוויזיה הערבית "אל-ג'זירה" מדווחת הערב כי ישראל פנתה באמצעות המתווך הגרמני לחמאס, בדרישה להעביר לו מצרכים שונים, וכן לאפשר לרופא עליו יוסכם מראש לבקר את החייל החטוף ולבדוק אותו. בשלב זה לא דווח האם נענה הארגון לדרישת ישראל. בעבר דיווחו כלי תקשורת ערביים כי בטרם יועבר שליט לישראל - הוא ייבדק על ידי רופא, על אדמת מצרים.

על פי הדיווח, בחלק מתשובתה של ישראל מדיוני "פורום השביעייה", הובהר לחמאס כי היא מסרבת לשחרר 11 אסירים מהרשימה שהעביר הארגון.

במקביל, עזב המתווך הגרמני בעסקה כבר אתמול את האזור - בדרך לחופשת חג המולד בארצו. עם זאת, אנשיו נשארו ברצועת עזה, דרוכים בציפייה לתשובת החמאס, אם זו תבוא עד סוף השבוע. במידה וכך אכן יקרה - הבטיח המתווך לשוב לאזור בדחיפות על מנת לשוב ולטפל בענייני העסקה.

הנהגת החמאס התכנסה כבר אתמול, הן ברצועת עזה והן בדמשק, על מנת לדון באופן מיידי בתשובת ישראל, שהועברה באמצעות המתווך הגרמני. גורמים המקורבים לשיחות אמרו אתמול כי ההכרעה על העסקה תיפול בדמשק - שם יצביעו נציגי ההנהגה המדינית על המתווה שלה. עם זאת, מהדיווחים היום עולה כי החמאס כלל לא ממהר במתן תשובה, והוא צפוי לעשות זאת רק אחרי חופשת חג המולד.

חמאס רוצה אוויר לנשימה

גורמים פלסטיניים ציינו כי בשל מכבש הלחצים הכבד של מצרים וגרמניה על החמאס, ביקשו אנשיו מהמתווך להקל עליהם במעט, ולאפשר להם לנהל בשקט גם את המגעים עם ראשי האסירים בבתי הכלא הישראליים. "הבקשה הזו מעידה על רצונו של החמאס לסיים את העסקה", אמרו אתמול גורמים פלסטיניים. 

"יו"ר הלשכה המדינית חאלד משעל גם קיבל שיחות טלפון מכמה בכירים אירופאים שהבטיחו לו כי הערבויות שהעניקו לו במסגרת העסקה עומדות בעינן", הם הוסיפו. אותן "ערבויות" קשורות בהעברתם של האסירים שצפויים להיות מגורשים למדינות אירופה - בחזרה לשטחי הרשות, בתום התקופה שתוגדר בפרטי העסקה.

ואילו במצרים מעריכים כי כפי שזה נראה כעת, לא תושלם העסקה לפני סוף השנה. גורמים בקהיר הביעו תקווה כי "העסקה תושלם בשבוע הראשון של חודש ינואר", אך הדגישו כי בשלב זה עדיין "אין מועד מוגדר להשלמתה".

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים בפייסבוק?

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

מחאה ברשת: יאיר נתניהו בתפקיד גלעד שליט

שרה נתניהו נפגשה עם אביבה שליט: "היי חזקה"

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט