הבוקר: המתווך הגרמני מגיע לעזה עם תשובת ישראל לעסקה

כל העיניים נשואות הבוקר לרצועת עזה, לשם יגיע המתווך הגרמני ובאמתחתו תשובתה המסוייגת של ישראל לעסקת שליט. חמאס: נגבש החלטה ונצביע עליה בדמשק. מחמוד א-זהאר: הושגה התקדמות משמעותית, אך עדיין זה לא מספיק

הכדור עובר לחמאס: המתווך הגרמני בעסקת שליט יעביר הבוקר לראשי החמאס ברצועת עזה את תשובתה המסוייגת של ישראל לתנאי העסקה, וימתין בימים הקרובים לתגובת הארגון. בישראל מעריכים כי עד השבוע הבא יקבל המתווך את תשובת החמאס.

בשלב זה עדיין קיימות סתירות בידיעות בדבר כמות האסירים אותם דורש ראש הממשלה נתניהו לגרש לרצועת עזה או לחו"ל. עם זאת, ההערכה הגורסת היא כי מדובר בין 100 ל-120 אסירים, עליהם מתעקשים נתניהו וחברי "פורום השביעייה" - כי לא יגיעו לגדה המערבית לאחר שחרורם.

ברצועת עזה נערכים הבוקר לקבלת תשובתה המפורטת של ישראל. בחמאס הגיבו אמש באיפוק ואף באמפתיה לתוצאות הדיונים בישראל, וראשי הארגון לא מתחו עליהן ביקורת בתקשורת. עם זאת, כמה גורמים בארגון סבורים כי כעת, כשהכדור בידיו, הוא לא ימהר להעביר את תשובתו למתווך הגרמני.

"ההנהגה בדמשק תצביע על ההחלטה"

כאן יש לציין, כי על פי דיווחים זרים, הבהיר המתווך הגרמני לשני הצדדים במשא ומתן כי הוא מקצה שלושה שבועות להשלמת המגעים. שבוע אחד מאז הצהרתו, כבר עבר.

מייד לאחר קבלת תשובתה של ישראל, יחלו בעזה לדון בה. תוצאות השיחות ברצועה יועברו לדמשק באמצעות שליח, ושם אמורה ליפול ההכרעה. "ראשי ההנהגה המדינית יצביעו על ההחלטה טרם העברתה למתווך הגרמני", אמר הלילה בכיר בחמאס לעיתון הלונדוני "אל-חייאת". "חלה התקדמות חסרת תקדים במגעים שמנהל המתווך הגרמני, אולם נראה כי זה עדיין לא מספיק", הוסיף סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, בראיון לעיתון.

התנצלות נוסח לשכת רה"מ

אמש, בעקבות הסערה שעוררה התבטאותו, התנצל היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה עוזי ארד בפני הרמטכ"ל גבי אשכנזי. זאת, לאחר שאמר כי "הרמטכ"ל אינו יכול לשמש גם כראש ועד ההורים של החיילים", והאשים אותו בכך שלא הצליח להוביל מבצע צבאי לחילוצו של החייל החטוף. את ההתבטאות פרסם לראשונה כתבנו אודי סגל במהדורה המרכזית. 

"ארד הביע צער על דברים שאמר בחדר סגור ולא נועדו לפרסום בתקשורת", נמסר אמש מלשכת ראש הממשלה. "כמו כן הוא הבהיר שלא הייתה לו שום כוונה לפגיעה אישית ברמטכ"ל, שאת פעולתו הוא מעריך. עוד נמסר מלשכתו של נתניהו כי "ראש הממשלה הביע הערכה לצעד שיזם ארד". 

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים בפייסבוק?

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

מחאה ברשת: יאיר נתניהו בתפקיד גלעד שליט

שרה נתניהו נפגשה עם אביבה שליט: "היי חזקה"

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט