שטחי האימונים בצה"ל: קירות מתפוררים ומבנים חלשים

מותו של רב"ט מור כהן ז"ל בתאונת אימונים אתמול ברמת הגולן מעלה סימני שאלה לגבי האופן שבו נבדקים מבני האימון של חיילי צה"ל. פיקוד הצפון עדיין ממשיך בחקירת האירוע, אך ביקור בשטח האימונים מגלה מבנים מפוררים וקירות חלשים שחוזקו בלוחות ברזל. למרבה הצער, גם זה לא מנע את מותו של רב"ט מור כהן בן ה-19

הלווייתו של רב"ט מור כהן ז"ל נערכה בשעות הצהריים בבית העלמין בעפולה. אביו של מור הגיע להלוויה באמבולנס, היישר מבית החולים העמק שאליו פונה לאחר שהודיעו לו אמש שבנו נהרג בתאונת האימונים. הוא לקה בלבו ועבר הבוקר צנתור. מנהל מחלקת הלב ליווה אותו כל הדרך מבית החולים עד שסיים לקבור את בנו.

"הוא לא היה צריך ללכת", אמרה היום בצער רבקה כהן, אמו של מור על בנה. "פחדתי שיחטפו לי אותו, אבל חטפו לי אותו בדרך אחרת. הוא נקטף ועוד לו מלאו לו 19 שנים".

האם בדקו את מבני האימונים כנדרש?

כל מקרה מוות של חייל הוא מצער, אך התחושה שניתן היה למנוע את המוות של מור מקשה על המשפחה. ביקור בזירת התאונה מגלה את המבנה שבו התאמנו החיילים, ואת החור שנפער בקיר מפגיעת הכדור. קליע שירה אחד החיילים חדר את קיר המבנה, ופגע בראשו של רב"ט כהן.

בצה"ל לא סמכו על קירות הבטון המתפוררים ולכן דיפנו את הקירות בלוחות ברזל. אך הקליע חדר את שניהם, פער חור בקיר בגודל של כדור טניס, ורסיסי הבטון והקליע הם שגרמו למותו של החייל.

בפיקוד הצפון מסבירים שבכל חצי שנה בודקים את המבנים בשטחי האימונים, אבל נראה שאיש לא חשב שהמבנה הזה בעייתי והאימון אושר. אלפי הכדורים שנורו באימונים האחרונים החלישו את קירות הפלדה והבטון, אך איש לא ציפה שבמקרה של מור כהן ז"ל - זה ייגמר באסון. כעת בודקים בצה"ל האם תחזוקת המבנה בוצעה כנדרש.