תיעוד: כך נראית זרוע הנ"מ של החמאס

בסרטון חדש שמופץ לרגל יום השנה ל"עופרת יצוקה", מוצגת יחידת הנ"מ של החמאס בפעולה. כך, בפעולה פשוטה שמצריכה כוח אדם מינימלי, מנסה הארגון לשנות את משוואת העליונות האווירית של ישראל ברצועה. הם מרכיבים את המקלע בדקות, דורכים את הנשק ופותחים באש. המסר: בסיבוב הבא, התקיפה מהאוויר לא תהיה קלה. צפו בווידאו

בדרך לעימות הבא: בחמאס נערכים ליום השנה הראשון למבצע "עופרת יצוקה" אותו יציינו ברצועה בשבוע הבא, ובמסגרת ההכנות מפרסם מספר סרטוני תעמולה חדשים, בהם חמאס לא רק מנסה לשגר מסר מרתיע לישראל - ומסר מרגיע לתושבי עזה: יכולותיו הצבאיות של הארגון שוקמו, והוא ערוך כעת לעימות הבא מול ישראל.

בסרטון שעלה בימים האחרונים לרשת מציגה הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", את מה שהיא מכנה "מערכת ההגנה האווירית" על עזה.

"לתשומת לב כלי הטייס הישראליים"

מעבר למוטיביים התעמולתיים הלא מפתיעים בסרט, ניתן להבחין בפעילי הארגון מתאמנים בנשק מקלעים יוצא דופן בנוף העזתי, בו ניתן לעשות שימוש גם באופן נייח, על הקרקע, וכן להתקינו על רכב נוסע.

בסרטון הווידאו נראים פעילי החמאס מתאמנים בירי המקלעים בתנאים שונים, כשהמוטיב החוזר בסרטון הוא ירי מקלעים לעבר השמיים. בסרטון מודגש גם עקרון הרכבתו הפשוטה והמהירה של המקלע - "לתשומת לב כלי הטייס הישראליים".

סוג הנשק הזה נפל לידי פעילי החמאס, באופן מפתיע, שלא באמצעות מנהרות הברחת הנשק. במהלך ההשתלטות האלימה על רצועת עזה ביוני 2007, במהלך בריחתם של אנשי הפת"ח ואנשי מנגנוני הביטחון של אבו מאזן, השתלטו אנשי הזרוע הצבאית של החמאס על מחסני הנשק הרבים הפרוסים ברחבי הרצועה, והצטיידו בתחמושת שהייתה בהם: מקלעים, רובי קלצ'ניקוב, כדורים וגם מקלעי נ"מ - נשק שהגיע לידי מנגנוני הביטחון של אבו מאזן במסגרת הסיוע הצבאי שהוענק לו ממדינות המערב בזמנו.

כמו בג'יהאד העולמי

את נשק המקלעים הציג כבר בעבר החמאס מספר פעמים, אולם הפעם מדווחים בארגון על הקמתה של יחידת הגנה אווירית מיוחדת, שצפויה להתמודד עם כלי הטייס של חיל האוויר במערכה הבאה. בארגון טענו לא אחת כי "עליונותה של ישראל נמדדת אך ורק הודות לכלי הטייס שברשותה, ולא באיכות חייליה בשדה הקרב". כעת מנסים בארגון לומר גם לתושבי הרצועה - כי ביכולתם "לשנות גם את המשואה האווירית".

הסרטון החדש, שנערך על ידי זרוע ההסברה של "גדודי עז א-דין אל-קסאם", הוא בבחינת ניסיון נוסף של הארגון "ליישר קו" עם ארגוני ג'יהאד עולמי המתפארים בסרטוני התעמולה שלהם, המופצים בעירק ובאפגניסטן.

ארגוני הטרור הנלחמים בימים אלו בכוחות הקואליציה במדינות הללו, כבר הצליחו לשים את ידם על נשק נ"מ מתקדם בהרבה מזה של החמאס, מה שגורם לא אחת לפגיעה ואף להפלה של מסוקי קרב אמריקניים.

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה