המתווך הגרמני יגיע לעזה רק מחר

אחרי הדיונים בירושלים - הכדור עבר למגרש של החמאס: תשובת ישראל הועברה לידי המתווך הגרמני, שיגיע מחר בצהריים לרצועת עזה כדי למסור אותה לאנשי החמאס. שר הביטחון ברק, חבר בפורום השביעייה, התייחס הבוקר לראשונה למצב המו"מ ואמר: "יש להחזיר את שליט - אך לא בכל מחיר"

סימנים של אופטימיות: שגריר מצרים בישראל מביע תקווה לגבי הצלחת המשא ומתן בין ישראל והחמאס, במסגרתו צפויים להשתחרר מאות אסירים פלסטינים בתמורה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

"אם המשא ומתן ימשיך להתנהל בחשאיות כמו עכשיו, גלעד ישוב הביתה למשפחתו בקרוב, אם ירצה האל", אמר השגריר יאסר רידא בטקס חנוכת כיכר על שם נשיא מצרים לשעבר אנואר סאדאת בחיפה.

מחר: המתווך הגרמני ימסור את תשובת ישראל לחמאס

בניגוד לפרסומים המוקדמים, המתווך הגרמני בין ישראל לחמאס יגיע לרצועת עזה רק מחר - כשבידו תשובת ישראל להצעת החמאס. מקורבים לגורמים המעורבים במשא ומתן אומרים היום כי ישראל מתעקשת שלא להשיב את האסירים שהורשעו ברצח לבתיהם בגדה המערבית, אלא לשלוח אותם לרצועת עזה או לערים אחרות מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

"נראה שבחמאס מקבלים את הגישה הישראלית, אולם מתעקשים שהאסירים שיוגלו יוכלו לבחור את מקום מושבם החדש", ציינו אותם גורמים. עדיין לא ברור האם ישראל הסכימה לשחרר את כל 20 האסירים הבכירים שחמאס דרש את שחרורם, אשר אחראים למותם של מאות אזרחים ישראלים.

מוקדם יותר היום התייחס שר הביטחון אהוד ברק לעסקה, לראשונה מאז החלו הדיונים הקדחתניים של פורום השביעייה, ואמר כי יש חובה להחזיר את שליט - אבל לא בכל מחיר. "זה עיתוי רגיש ולא זמן לדיבורים", אמר שר הביטחון במפגש עם תלמידי תיכון בראשון לציון.

בישראל אומרים: הכדור בידי חמאס

על פי הדיווחים שהתקבלו הלילה, לאחר סיום מרתון דיוני פורום שרי השביעייה, מסתמן כי ישראל קיבלה החלטה לבצע את העסקה - בהסתייגויות. מקור המקורב למו"מ מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "כעת ההחלטה אם לקבל את תנאי ישראל להשלמת העסקה - נתונה בידי חמאס".

דיוני פורום השביעייה אמש הסתיימו ללא הצהרה ברורה בעניין עסקת שליט. בתום הדיונים נמסר ממשרדו של נתניהו כי: "הסתיימו הדיונים בפורום השביעייה עם צוות המשא ומתן וראשי מערכת הביטחון. חגי הדס דיווח לראש הממשלה ולשרים על מהלך המשא ומתן עד עתה".

על פי ההערכות, שרי השביעייה גיבשו מספר הסתייגויות מהמתווה המוצע של העסקה שהביא המתווך הגרמני, ובראשן - סוגיית גירוש אסירי החמאס ה"כבדים". על פי חלק מהדיווחים, השרים העבירו בתשובת ישראל את רשימת האסירים שלגביהם אין הסכמה אם לגרשם.

לשכת ראש הממשלה הוסיפה בהודעתה הלילה כי "רה"מ והשרים הנחו את צוות המשא ומתן לגבי המשך המאמץ להשבתו של גלעד שליט הביתה בריא ושלם".

מטה שליט: "הבנו שנתנו לחגי הדס אור ירוק"

שמשון ליבמן, יושב ראש מטה המאבק לשחרור שליט אמר בתום הדיונים כי הוא מוצא בהודעה זו זיק של אופטימיות ומעריך שחגי הדס ימשיך בעבודתו הרצינית וכי הם מקווים לטוב. "אנחנו מגיבים באיפוק, תגובה שאפיינה אותנו במשך כל זמן המאבק", אמר הבוקר ליבמן. "אנחנו שמחים שלא החליטו לשבור את הכלים ולפוצץ את העסקה, צעד שממנו חששנו, הבנו כי ניתן לחגי הדס אור ירוק להמשיך ולקדם את העסקה".

עם זאת, ראש מטה המאבק ציין כי למרות שמשפחת שליט סיימה, נכון לעכשיו, את עמידתה יחד עם המפגינים מול לשכתו של ראש הממשלה - הלחץ הציבורי יימשך. "נלמד את ההודעה של לשכת רה"מ ונחליט כיצד ממשיכים", סיכם.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

"ישראל קיבלה החלטה בנוגע לעסקה"

מחאה ברשת: יאיר נתניהו בתפקיד גלעד שליט

שרה נתניהו נפגשה עם אביבה שליט: "היי חזקה"

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט