ישראל קיבלה החלטה בעניין עסקת שליט

דיוני פורום השביעייה הסתיימו הלילה ללא הצהרה ברורה. על פי דיווחי סוכנויות הידיעות, הממשלה הכריעה בנושא ועמדתה תועבר היום לחמאס ע"י המתווך הגרמני. נראה כי נתניהו קיבל את מתווה העסקה המוצע אולם מסרב להתפשר בנושא גירוש האסירים. חגי הדס ימשיך לנהל את המו"מ, אנשי מטה שליט: "יש אור ירוק להמשיך לעסקה"

על פי הדיווחים שהתקבלו הלילה, לאחר סיום מרתון דיוני פורום שרי השביעייה, מסתמן כי ישראל קיבלה החלטה לבצע את העסקה - בהסתייגויות. מקור המקורב למו"מ מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "כעת ההחלטה אם לקבל את תנאי ישראל להשלמת העסקה - נתונה בידי חמאס".

דיוני פורום השביעייה הסתיימו ללא הצהרה ברורה בעניין עסקת שליט. בתום הדיונים נמסר ממשרדו של נתניהו כי: "הסתיימו הדיונים בפורום השביעייה עם צוות המשא ומתן וראשי מערכת הביטחון. חגי הדס דיווח לראש הממשלה ולשרים על מהלך המשא ומתן עד עתה".

על פי ההערכות, שרי השביעייה גיבשו מספר הסתייגויות מהמתווה המוצע של העסקה שהביא המתווך הגרמני, ובראשן - סוגיית גירוש אסירי החמאס ה"כבדים". על פי חלק מהדיווחים, השרים העבירו בתשובת ישראל את רשימת האסירים שלגביהם אין הסכמה אם לגרשם.

לשכת ראש הממשלה הוסיפה בהודעתה הלילה כי "רה"מ והשרים הנחו את צוות המשא ומתן לגבי המשך המאמץ להשבתו של גלעד שליט הביתה בריא ושלם".

מטה שליט: "הבנו שנתנו לחגי הדס אור ירוק"

שמשון ליבמן, יושב ראש מטה המאבק לשחרור שליט אמר בתום הדיונים כי הוא מוצא בהודעה זו זיק של אופטימיות ומעריך שחגי הדס ימשיך בעבודתו הרצינית וכי הם מקווים לטוב. "אנחנו מגיבים באיפוק, תגובה שאפיינה אותנו במשך כל זמן המאבק", אמר ליבמן. "אנחנו שמחים שלא החליטו לשבור את הכלים ולפוצץ את העסקה, צעד שממנו חששנו, הבנו כי ניתן לחגי הדס אור ירוק להמשיך ולקדם את העסקה".

עם זאת, ראש מטה המאבק ציין כי למרות שמשפחת שליט סיימה, נכון לעכשיו, את עמידתה יחד עם המפגינים מול לשכתו של ראש הממשלה - הלחץ הציבורי יימשך. "נלמד את ההודעה של לשכת רה"מ ונחליט כיצד ממשיכים", סיכם.

השביעייה כבר קיימה דיון בצהריים, אך גם אז לא התקבלה הכרעה. מקורביו של נתניהו הכשירו את הקרקע לאפשרות שהתשובה הישראלית תכלול תנאים לחמאס, דבר שיחייב את המשך המשא-ומתן. בתום סבב הדיונים בצהריים קרא ראש הממשלה להוריו של גלעד לפגישת עדכון, אך ביקש מהם שלא למסור פרטים מיותרים לתקשורת.

"תחושת דה-ז'ה-וו מפחידה"

אתמול במהלך היום נפגשו נועם ואביבה שליט עם נתניהו. בצאתו מהפגישה אמר נועם שליט למצלמות: "ראש הממשלה דיבר איתנו ועדכן אותנו במה שאפשר לעדכן. תהליך קבלת ההחלטות עדיין נמשך וצפוי שיסתיים בקרוב מאוד. זה כל מה שאנחנו יכולים לשחרר". שליט הוסיף כי הוא "עדיין לא במצב שאני אופטימי אבל גם לא פסימי". בפגישה נכח גם חגי הדס.

ראש הממשלה עדכן את נועם ואביבה שליט בפרטי תוצאות פגישת "פורום השביעייה" שהתכנסה הבוקר לדיון רביעי תוך יממה במתווה העסקה.

שמשון ליבמן, יו"ר מטה המאבק לשחרור גלעד שליט אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "זוהי תחושת דה-ז'ה-וו מפחידה. אחרי 3.5 שנים - משפחת שליט שאינה אוהבת את אור הזרקורים תשמח לחזור לאנונימיות שלה".

תמי שנקמן, דוברת משפחת שליט אמרה: "אנו ברגעי ההכרעה - צריך להחליט שני דברים: לאשר את העסקה או להפקיר את גלעד. זה מצב לחיים או למוות". בתגובה למשפחות השכולות המתנגדות לעסקה, שנקמן ביקשה להזכיר כי משפחת שליט היא משפחה שכולה - אחיו של נועם נהרג במלחמת יום כיפור. "צריך לזכור שגלעד עדיין חי, כך ראינו בקלטת, ולכן צריך לדעת שיש למהלך השפעה רחבה על המוסריות שלה כדי שלא נחזור לטרגדיה של רון ארד".

נועם שליט: "לסיים את הסבל של שני הצדדים"

נועם שליט הגיע אתמול בבוקר לרחבת משרד ראש הממשלה, שם התכנסו יותר מ-100 מפעילי מטה המאבק לשחרור החייל. את ישיבת ה"שביעייה" כינה "כרגעים מכריעים" וקרא לראש הממשלה לקבל הכרעה. לרשת "אל-ג'זירה" אמר שליט: "צריך לסיים את הסבל של שני הצדדים ולחתום על העסקה".

פעילי מטה המאבק לשחרורו של גלעד שליט התייצבו אתמול משעות הבוקר מחוץ ללשכת ראש הממשלה והחזיקו בובות קרטון של החייל החטוף. הם השמיעו קריאות "אל תגידו די, גלעד עדיין חי".

בשולי ההפגנה בעד השחרור, ניתן היה להבחין בשני הורים שכולים שהגיעו להגיש מכתב לנתניהו ולשרים, בקריאה שלא לבצע את העסקה. "הממשלה לא תעשה טעות ברשלנות, אלא במודע", כתבו ההורים במכתב. "זו טעות שתגרום להירצחם של בני אדם נוספים. אנו דורשים להופיע בפני 'השביעייה', משום שמשמעות העסקה היא החלטה על רצח ישראלים בכוונה תחילה".

ההורים השכולים הוסיפו כי "נתניהו נמצא בצומת הדרכים של חייו. האם ייזכר כמנהיג נחוש ואמיץ שעשה את הצעד הנכון - או שייזכר לדיראון עולם כפוליטיקאי הקטן שפעל לפי קול המון כקול שד"י, ואשר הפקיר את אזרחיו לסכנות העתיד למען רגע חדשותי בהווה".

נתניהו מוכן לשחרר רוצחים - אך לא לגדה

לדברי מקורות המקורבים לעסקה, ראש הממשלה מוכן לשחרר רוצחים אך לא לשחררם לגדה. נתניהו לא מוכן שעסקה לשחרור שליט תוביל לרצח של ישראלים נוספים. יש הסכמה לשחררם לעזה או לחו"ל, אך לא ליהודה ושומרון – שם ישנה קרבה לריכוזי אוכלוסיה ישראלית. נושא הגירוש הוא נושא רגיש אצל חמאס. 

שלשום העבירו הוריו של החייל החטוף, נועם ואביבה, מכתב מרגש לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הביעו את רצונם שנתניהו יסכים לתנאי העסקה על מנת שגלעד ישוב הביתה. "אנו חשים כי הימים הקרובים, הם הרי גורל לבננו האהוב גלעד", לשון המכתב. "אנו עוקבים בדאגה עמוקה ובתקווה גדולה אחרי מהלכיה של ממשלת ישראל ושלך אדוני בנימין נתניהו העומד בראשה, במאמציכם הכנים להחזיר את גלעד הביתה".

"אנחנו מפצירים בך לא לחזור על הטרגדיה של רון ארד. ליבנו אומר כי הפרק הזה של המו"מ מגיע לנקודת אל-חזור. אנחנו נמצאים כרגע בצומת חשובה, צומת המהווה בחירה בין חיים למוות", כתבו ההורים. "אל תניח את כל בעיות המזרח התיכון על כתפיו של בננו גלעד".

ובחמאס, שבו והדגישו  כי הארגון בציפייה לתשובה הישראלית. "התשובה תועבר בימים הקרובים באמצעות המתווך הגרמני", אמר בכיר בארגון, עיזת א-רישק, בעצרת בבירות. "אנו מצפים להשלמתה של עסקה מכובדת".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

מחאה ברשת: יאיר נתניהו בתפקיד גלעד שליט

שרה נתניהו נפגשה עם אביבה שליט: "היי חזקה"

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט