נועם שליט: "לסיים את הסבל של שני הצדדים"

אביו של החייל החטוף אמר הבוקר כי הגיע הזמן למעשים. "פורום השביעייה" ממשיך לדון הבוקר במתווה עסקת שליט, ורה"מ בנימין נתניהו הודיע להוריו של החייל החטוף כי בשלב זה הוא דוחה את הפגישה שהייתה צפויה להבוקר - ככל הנראה עד לאחר הדיונים היום. חילוקי דעות בין השרים בעניין מתווה העסקה

שעות מכריעות: הפגישה שהייתה צפויה להתקיים הבוקר בשעה 09:30 בין ראש הממשלה בנימין נתניהו להוריו של החייל החטוף גלעד שליט, אביבה ונועם נדחתה, והיא צפויה להתקיים בהמשך היום - אם כי לא ידוע בשלב זה בדיוק מתי.

נועם שליט הגיע הבוקר לרחבת משרד ראש הממשלה שם מתקיימת כעת הפגנה למען שחרורו של שליט. הוא ציין כי עדיין לא נקבעה פגישה עם נתניהו וכעת "אין הרבה מה לומר, עכשיו צריך מעשים". לאל ג'זירה אמר נועם כי "צריך לסיים את הסבל של שני הצדדים ולחתום על העסקה".

"פורום השביעייה" ממשיך הבוקר את דיוניו בעניין העסקה, לאחר שלוש פגישות שקיים כבר אמש. אתמול בשעות הערב השתתף גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי בישיבת הפורום, וניסה להפעיל לחץ כבד על השרים המתלבטים - כדי להביא לאישור העסקה.

כ-100 פעילים ממטה המאבק לשחרורו של גלעד שליט מפגינים הבוקר מול לשכת ראש הממשלה בירושלים, לקראת המשך דיוני "פורום השביעייה" בעניין מתווה העסקה. המפגינים, המחזיקים בבובות קרטון של החייל החטוף, השמיעו קריאות "אל תגידו די, גלעד עדיין חי".

בשלב זה חלוקת הכוחות בין שרי ה"פורום" שווה: השרים משה יעלון, בני בגין ושר החוץ אביגדור ליברמן מתנגדים לעסקה, בעוד ששר הביטחון אהוד ברק, השר דן מרידור והשר אלי ישי תומכים בה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שיצטרך להכריע, ככל הנראה, בסוגיה, אך עם זאת יש לציין כי אין בסמכות ה"פורום" לאשר את העסקה - כי אם יש לקיים בעניינה דיון בממשלה.

נתניהו מוכן לשחרר רוצחים - אך לא לגדה

לדברי מקורות המקורבים לעסקה, ראש הממשלה מוכן לשחרר רוצחים אך לא לשחררם לגדה. נתניהו לא מוכן שעסקה לשחרור שליט תוביל לרצח של ישראלים נוספים. יש הסכמה לשחררם לעזה או לחו"ל, אך לא ליהודה ושומרון – שם ישנה קרבה לריכוזי אוכלוסיה ישראלית. נושא הגירוש הוא נושא רגיש אצל חמאס. 

אתמול העבירו הוריו של החייל החטוף, נועם ואביבה, מכתב מרגש לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הביעו את רצונם שנתניהו יסכים לתנאי העסקה על מנת שגלעד ישוב הביתה. "אנו חשים כי הימים הקרובים, הם הרי גורל לבננו האהוב גלעד", לשון המכתב. "אנו עוקבים בדאגה עמוקה ובתקווה גדולה אחרי מהלכיה של ממשלת ישראל ושלך אדוני בנימין נתניהו העומד בראשה, במאמציכם הכנים להחזיר את גלעד הביתה".

"אנחנו מפצירים בך לא לחזור על הטרגדיה של רון ארד. ליבנו אומר כי הפרק הזה של המו"מ מגיע לנקודת אל-חזור. אנחנו נמצאים כרגע בצומת חשובה, צומת המהווה בחירה בין חיים למוות", כתבו ההורים. "אל תניח את כל בעיות המזרח התיכון על כתפיו של בננו גלעד".

ובחמאס, שבו והדגישו אתמול כי הארגון בציפייה לתשובה הישראלית. "התשובה תועבר בימים הקרובים באמצעות המתווך הגרמני", אמר בכיר בארגון, עיזת א-רישק, בעצרת בבירות. "אנו מצפים להשלמתה של עסקה מכובדת".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

שרי השביעיה כונסו במפתיע: "השתיקה יפה לנושא הזה"

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט