דיווח: "אם ישראל תשיב בחיוב - עסקת שליט תצא לפועל תוך 10 ימים"

עיתון "אל מנאר" הפלסטיני מדווח הבוקר כי ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן יקבל את התשובה מישראל במהלך ביקורו בארץ - ואם לא יהיה כך, תידחה העסקה לשנה הבאה. כדי למנוע התארכות במו"מ, הוריו של שליט יגיעו ללשכת רה"מ כדי למסור לו מכתב אישי. הבוקר כונסו במפתיע שרי "השביעיה" לישיבה מיוחדת

על רקע הדיווחים היום על ישיבת שרי השביעיה הדחופה, ובתגובה להכחשות המצריות והישראליות כאחד בדבר מהות ביקורו הצפוי של שר המודיעין המצרי עומר סולימאן בישראל, טוענים היום מקורות פלסטיניים: במידה וסולימאן יקבל תשובה חיובית מישראל על טיוטת ההסכם עם החמאס כפי שהוא כעת – העסקה תצא לפועל עד סוף החודש, כלומר בתוך 10 ימים.

העיתון "אל-מנאר", היוצא לאור במזרח ירושלים, תלה היום את הוצאתה לפועל של העסקה עוד ב-10 הימים הנותרים של שנת 2009 – בהצלחת ביקורו של סולימאן בישראל. "אם סולימאן לא יקבל תשובה מישראל במהלך הביקור – תידחה העסקה לשנה הבאה", אמרו מקורות פלסטיניים לעיתון. "אם תינתן תשובה חיובית, ניתן יהיה להשלים את העסקה עד סוף החודש".

נועם ואביבה שליט, הוריו של גלעד, יגיעו לקראת השעה 16:30 ללשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויגישו לו מכתב אישי. ההערכה היא שהמכתב נועד לזרז את ביצוע העסקה, נוכח הפרסומים האחרונים על ספקות לקראת מימוש העסקה.

במקביל, דיווח העיתון כי לחצים מאסיביים מושקעים בימים האחרונים על ישראל החמאס מצידן של מצרים וגרמניה, במטרה להשלים את העסקה מהר ככל שניתן. מקורות המקורבים למשא ומתן דיווחו כי לא רק בישראל קיימים חילוקי דעות בדבר מתווה העסקה, אלא שגם המחלוקות בין הנהגות החמאס ברצועת עזה ובסוריה – הן שמעכבות את ביצועה.

חמאס הגמיש עמדותיו?

המקורות הוסיפו כי "המחלוקת בחמאס – עיקרה במהות ה'הישג' שיוצג לעם הפלסטיני", והסבירו כי קיימים בכירים בהנהגת הארגון המסרבים לוותר על שמותיהם של מספר אסירים בכירים בזרוע הצבאית של החמאס – ודורשים לשלבם בעסקה. "גורמים אחרים סבורים כי הסחבת בביצוע העסקה עלולה לפגוע בהישגים המדיניים שהציג לעצמו החמאס", אמרו המקורות. "אלו סבורים כי לא ייתכן עוד להמשיך ולדבוק בצורה שכזו בעקרונות הארגון".

אם אכן נכון הדיווח, הרי שמדובר למעשה בהודאה חריגה של גורמים פלסטיניים, בכך שהחמאס אכן התגמש ברשימת האסירים הראשונה שהוצגה לישראל – אשר עליה טען הארגון לכל אורך המשא ומתן כי "לא השתנתה". עם זאת, כלפי חוץ ממשיך הארגון להפגין עורף נוקשה ומדגיש: התנאים שלנו לא השתנו. גורמים פלסטינים אף סבורים כי ניצוחו של רמטכ"ל החמאס, אחמד אל-ג'עברי, על התנהלות המשא ומתן, לא איפשר כל שינוי ברשימת האסירים המקורית.

פורום השביעיה התכנס במפתיע

בעוד הדיווחים על התקדמות בדרך לעסקת שליט נמשכים בכלי התקשורת הזרים, בירושלים התכנסו הבוקר שרי "פורום השביעיה" של נתניהו לדיון בטחוני שתוכנו לא נמסר לפרסום.

השרים זומנו לישיבה בשעת לילה מאוחרת, אולם תוכן הישיבה לא פורסם בכלי התקשורת. בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "איננו מוסרים מידע על תוכנן או על עצם קיומן של ישיבות ביטחוניות".

שרי הממשלה סירבו להתייחס להתקדמות בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, על פי מקורות זרים, במו"מ על החזרת גלעד שליט. היחיד שהסכים לומר כמה מילים לתקשורת היה שר הפנים אלי ישי , שאמר כי "כולנו תפילה שאכן בעזרת השם גלעד שליט יחזור בקרוב הביתה".

השר ישי נשאל על ביקורו של שר המודיעין המצרי, עומר סלימאן, בישראל, והשיב: "מפגשים מהסוג הזה מתקיימים לעתים די קרובות, ודנים בהם במגוון רחב של נושאים. לא נכון כרגע לפרט מה הנושא הכי חשוב. זה מסוג הנושאים שהשתיקה יפה להם. צריך להרבות בתפילה כדי שגלעד יחזור הביתה".  

דיווחים זרים: ישראל תשיב השבוע להצעת חמאס

רשת "פוקס ניוז" דיווחה בסוף השבוע כי ישראל מעכבת תשובתה בנוגע לעסקה כבר שלושה שבועות בשל התלבטויותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הדיווח, חילוקי הדעות בין שרי "השביעיה", שבעת השרים שיכריעו בסוגיית הצעת חמאס הם שמונעים קבלת החלטה וקבלת ההסכם.

בדיווח אחר מסוף השבוע, בעיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי", נמסר כי ישראל צפויה לתת את תשובתה בעניין עסקת שליט עד היום. על פי הדיווח, ישראל צפויה להשיב למצרים האם היא מאשרת את שחרורם של 50 האסירים האחרונים העומדים בלב המחלוקת בינה לחמאס. "אם ישראל תשיב בחיוב להצעה, שליט יועבר בחזרה לישראל", אמר גורם מדיני לעיתון.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

שרי השביעיה כונסו במפתיע: "השתיקה יפה לנושא הזה"

מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

אשתו של ברגותי בטוחה שהוא ישוחרר בעסקת שליט

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

הווידאופדיה: גלעד שליט