מצרים לישראל: המתינו עם החתימה על עסקת שליט

המצרים חוששים כי חתימה על עסקה בימים אלו רק תחזק את הארגון - ומצטרפים לעמדה האמריקנית בנושא. "חמאס יבוא מעמדת כוח לשיחות הפיוס עם הפת"ח", הזהירו השבוע בקהיר. במקביל: ביקורת מצרית חריפה על התנהלות החמאס בגבול מצרים

אמש דיווחה רשת "פוקס ניוז" כי בנימין נתניהו הוא "המתלבט היחיד" בעסקת שליט, וכי הוא זה שמעכב בפועל את ביצוע העסקה. העובדה שהדיווח הזה בא דווקא לאחר שבוע בו ירד יחסית מסדר היום התקשורתי, אין משמעותו שנושא גלעד שליט ירד מסדר היום הביטחוני בישראל.

ואולם, בעוד שבישראל ממשיכים לשמור על שקט בכל הנוגע לעסקה, מהצד השני ממשיכים לדבר. מצרים הודיעה השבוע לישראל כי היא מעדיפה שזו לא תזדרז לחתום על עסקה עם החמאס, מחשש שחתימה על הסכם שכזה בזמן הנוכחי תיתן תנופה גדולה לחמאס - לא רק ברצועת עזה ובעולם הערבי כולו - כי אם גם בגדה המערבית, שם מנסה הארגון בתקופה האחרונה לחדש את פעילותו.

במצרים משליכים את חתימת ההסכם בין ישראל לחמאס בימים אלו - כמהלך שעלול לפגוע ממשית במאמצי הפיוס של קהיר בין הפת"ח לחמאס. המצרים חוששים, כי במידה ואכן תיחתם עסקה בקרוב, הרי שהיא תשיב את חמאס לשולחן הדיאלוג עם הפת"ח מנקודת כוח. רק השבוע ביקרה משלחת פלסטינית בקהיר, שם היא שמעה דברים קשים מאוד משר המודיעין המצרי עומר סולימאן, שאמר להם דברים קשים ביותר על החמאס.

"אני לא עובד את חאלד משעל", אמר סולימאן בפגישה. "חמאס פועל בשירות אירן, ולא תהיה שום גמישות מצרית כלפי הארגון". הדברים באו גם על רקע תקריות ירי של אנשי חמאס לעבר פועלים מצריים, העומלים בימים אלו על בנייתה של גדר ביטחון בין מצרים לרצועת עזה. "הגדר הזו למען בטחונכם", הבהירו השבוע בכירים מצרים לראשי החמאס, "כדי שישראל לא תגרש אתכם לסיני". במקביל, מותחת בסוף השבוע העיתונות המצרית ביקורת פומבית יוצאת דופן גם על הברחות הנשק בסיני - ומצהירה: הדבר פוגע בריבונות של מצרים. 

"ישראל תיתן את תשובתה ביום ראשון"

אמש דיווח העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי", כי ישראל צפויה לתת את תשובתה בעניין עסקת שליט עד מחר. על פי הדיווח, ישראל צפויה להשיב למצרים האם היא מאשרת את שחרורם של 50 האסירים האחרונים העומדים בלב המחלוקת בינה לחמאס. "אם ישראל תשיב בחיוב להצעה, שליט יועבר בחזרה לישראל", אמר גורם מדיני לעיתון.

ואולם, בחמאס איימו אמש כי אם תינתן תשובה שלילית מצידה של ישראל, צפוי הארגון להודיע סופית על כשלון המגעים - או מאידך על דחייתה. בכיר הפת"ח מרוואן ברגותי, על פי הדיווח, אינו נמצא ברשימת 50 האסירים בעניינם צריכה ישראל להגיש את תשובתה.