מפציעה קשה - לקורס המ"כים. צפו בשיקום המוצלח של תום גרינשטיין

שנה אחרי שנורה בחזהו במבצע עופרת יצוקה, וכמעט מצא את מותו, תום גרינשטיין קרוב לסיים את קורס המ"כים. גרינשטיין סיפר על רגעי האימה, על הרגע בו הבין שחייו נמצאים בסכנה, על תקופת השיקום הקצרה שיועדה אך ורק כדי לחזור במהירות לחברים בצוות, ועל הקשר המיוחד עם הרופא שהציל את חייו, ד"ר מנחם ביתן

"צריך להבין שמה שקרה שם זה מלחמה, כלומר, פיצוצים כל הזמן, בעוצמות שונות. גם טנקים שלנו שיורים, גם יריות של כדורים שאתה כבר לומד עם השנים לזהות אם הכדור יוצא ממך או שהכדור בא אליך". כך מסכם תום גרינשטיין את חווית עופרת יצוקה, המבצע שאליו יצא צה"ל בשנה שעברה, מבצע שבו הוא כמעט מצא את מותו.

תום היה אז לוחם בסיירת צנחנים, וכדור שנורה לעברו על ידי מחבל פלסטיני, חדר את חזהו ופגע באופן קשה בריאתו. "המצב שלו היה כזה שהערכתי שהוא לא יגיע לבית החולים, ואם לא אעשה משהו באופן מיידי, הוא ימות", כך סיפר מנחם ביתן, אונקולוג, ששירת כרופא במילואים בזמן המבצע, שאת סיפורו הבאנו בשנה שעברה ימים לאחר ניתוח השטח המורכב שהציל את חייו של תום.

"אני מנהל האירוע"

"אלו היו רגעים מאוד ארוכים, פתאום עברו לי המון מחשבות בראש, שאני צעיר מדי בשביל למות ולא הספקתי כלום בחיים", תיאר תום את רגע הפציעה, "אמרתי לעצמי, וואלה, אני הולך למות". "אלו היו שלוש הדקות הכי ארוכות שהיו לי בחיים", סיפר תום שנפגע במהלך ניסיון פינוי של שני לוחמים אחרים שנפצעו, הוא רץ חשוף לעבר המחסה אליו ניסה להעביר את הפצועים, יחד עם ד"ר ביתן שנקע את רגלו, ואז נפגע מכדור. "לא קלטתי את מה שקרה, ואני רואה את הצוות שלי נלחם על החיים שלי בטירוף".

ד"ר ביתן ניסה לטפל בתום בתוך טנק שליווה את הצוות, אבל הבין שלא יוכל לבצע את ההליך הרפואי בטנק, והוציא אותו החוצה. "החלטתי שעוצרים את הפינוי ומנתחים את תום כאן ועכשיו, כי הוא לא יגיע לבית החולים", אמר ד"ר ביתן. "היה שם בלאגן מטורף, אף אחד לא הקדיש את מלוא תשומת הלב כדי לטפל בו". סיפר, "אני מנהל האירוע, צעקתי, והתחלתי לחלק פקודות לאנשים שעזרו לי להתחיל בניתוח". הניתוח לניקוז הריאה מהדם הרב שהצטבר שם, אותו ביצע ד"ר ביתן, הוא ניתוח מסובך גם בתנאים סטרילים של בית חולים, ובוודאי קשה לביצוע בשטח.

לא נפצעתי כדי לנוח בבית

תום זוכר בדיוק מה עבר עליו ברגעים אלה, "אני מרגיש אותו חותך, והכאב עולה לרמות די גבוהות, זה ממש לא כאב נסבל", הגדיר את הרגעים הללו, "פתאום הוא לוקח צינור, פשוט דוחף אותו ואז שומעים אותו בצעקת ניצחון, יש!, הצלחתי!". גרינשטיין סיפר שהרגעים בדרך לבית החולים היו הרגעים היפים בחייו, "היה נוף מדהים בדרך לבית החולים, והרגשתי כאילו חזרתי לחיים".


לאחר כחודשיים של שיקום, חזר תום ליחידתו, סיירת הצנחנים. "נורא רציתי לחזור ולכן גם השקעתי בשיקום", אמר, "הרגשתי מחויבות לחברים, נפצעתי קשה אמנם, אבל צריך לחזור לצוות ולעזור לו במאמץ. הצוות בשבילי הם כמו משפחה, הם סיכנו עבורי את החיים שלהם, לא בשביל שאני אלך ואנוח בבית".

גרינשטיין שוחח השבוע עם ד"ר ביתן שהציל את חייו, הקשר ביניהם נשמר והם שוחחו רבות במשך השנה שחלפה מאז מבצע עופרת יצוקה. וגם שד"ר ביתן נסע ללונדון, בשליחות האגודה למען החייל שרוצה לגייס אהדה ובעיקר תרומות בקרב עשירי הקהילה היהודית המקומית, הם הפגישו בהפתעה בין תום לד"ר ביתן. "לראות אותו בריא לגמרי זה מדהים בעיני", אמר הד"ר, שבזכותו, יסיים בקרוב תום את קורס המ"כים.

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה